La Liga: Λαμπάδα στο μπόι του Ντε Γιονγκ! (Photos)

La Liga: Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λουκ Ντε Γιονγκ έσωσε την παρτίδα για την Μπαρτσελόνα στο τοπικό ντέρμπι με την Εσπανιόλ, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να είναι ανεβασμένη κι έπαιρνε τα αποτελέσματα που ήθελε. Όμως τα τοπικά ντέρμπι πάντα είναι αλλιώς. Κι αυτό της Βαρκελώνης κόντρα στην Εσπανιόλ, ήρθε να το αποδείξει. Το τελικό 2-2 ήρθε με τους «μπλαουγκράνα» να ισοφαρίζουν στο 6ο των καθυστερήσεων και να λένε κι ευχαριστώ για το βαθμό!

Το ματς άρχισε ιδεατά για την ομάδα του Τσάβι. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Πέδρι ήταν αυτός που έκανε το 0-1. Δίνοντας προβάδισμα με γκολ απ’ τα αποδυτήρια στους «μπλαουγκράνα».

Η Εσπανιόλ βρήκε απάντηση στο 40ο λεπτό. Ο Σέρχι Ντάρτνερ ισοφάρισε για τους «κυανόλευκους» της Βαρκελώνης. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο διαμόρφωσε το 1-1.

Η Μπαρτσελόνα σκόραρε στο 56’ με τον Γκαβίρα αλλά το γκολ δε μέτρησε μετά από εξέταση του VAR. Σα να μην έφτανε αυτό, ήρθε η ανατροπή με τέρμα του Ντε Τομάς στο 64’.

Το ματς κυλούσε με την Μπαρτσελόνα να πιέζει, αλλά η μπάλα να μην μπαίνει στα δίχτυα. Έτσι φτάσαμε στο 6ο των καθυστερήσεων, για να βρεθεί η λύση απ’ τον λυτρωτή Λουκ Ντε Γιονγκ. Ο Ολλανδός ισοφάρισε σε 2-2 και έσωσε τους «μπλαουγκράνα» από ήττα.

Με τον βαθμό αυτό η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στους 39 βαθμούς κι έπιασε την Ατλέτικο Μαδρίτης στην 4η θέση. Αμφότερες οι ομάδες έχουν από 23 ματς. Η Εσπανιόλ πήγε στους 28 και είναι 13η.

Λεβάντε 11 -23αγ.

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή