League Cup: Στα ημιτελικά με «πεντάρα» η Άρσεναλ

Επιβλητική πρόκριση επί τα Σάντερλαντ πανηγύρισε η Άρσεναλ.

Η Άρσεναλ εξασφάλισε δια... περιπάτου την παρουσία της στην προημιτελική φάση του φετινού League Cup, νικώντας εύκολα τη Σάντερλαντ με 5-1 στο «Εμιρέιτς».

Οι «κανονιέρηδες» του Μίκελ Αρτέτα προηγήθηκαν 2-0 με τους Ενκέτια (17΄) και Πεπέ (27΄), για να μειώσει ο Μπρόουντχεντ στο 31ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, που τους χώριζαν δύο κατηγορίες από την αντίπαλό τους, έδωσαν διαστάσεις στη νίκη τους σκοράροντας άλλες δυο φορές, με τον Ενκέτια να φτάνει στο χατ-τρικ χάρις στα τέρματα που σημείωσε στο 49΄ και το 58΄.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πατίνο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ