Τρίκαλα-Νίκη Βόλου 0-1: Πρόκριση στους «16» για τους Βολιώτες (video+photos)

Η Νίκη Βόλου επικράτησε 1-0 των Τρικάλων εκτός έδρας και συνεχίζει στο Κύπελλο.

Σπουδαία επικράτηση στα Τρίκαλα πανηγύρισε η Νίκη Βόλου, καθώς επικράτησε 1-0 του ΑΟΤ και πήρε το εισιτήριο για την 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Βολιώτες έφτασαν στη νίκη χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροχάνο στο 73’, σε ένα παιχνίδι που ήταν καλύτεροι και πιο απειλητικοί.

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση να παίξουν και να ψάξουν το γκολ. Ωστόσο μεγάλη προσοχή δινόταν στην άμυνα. Ένα σουτ του Κουσκουνά στο 8’ δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 16’ ο Σεντουριόν μπλόκαρε το σουτ του Μιράντα. Στο 32’ σημειώθηκε η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους, με την κεφαλιά του Πέλκα να περνά δίπλα από την εστία της Νίκης.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερο, καθώς οι φάσεις ήταν περισσότερες κυρίως από τους φιλοξενούμενους. Στο 51’ ο Σεντουριόν μπλόκαρε την κεφαλιά του Ανδρέου, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μπάγιτς «καθάρισε» το σουτ του Ελευθεριάδη. Στο 54’ το σουτ του Ροχάνο το μπλόκαρε ο Σεντουριόν.

Στο 66’ ο Παραγουανός γκολκίπερ του ΑΟΤ μπλόκαρε την κεφαλιά του Τσουκαλά. Στο 72’ όμως ο Βρέσκας καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Νίκης, στο μαρκάρισμα του Ευθυμίου στον Μιράντα. Ο Ροχάνο ευστόχησε στο πέναλτι για το 0-1.

Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά στο 76’ ο Μπάγιτς απέκρουσε την κεφαλιά του Κουσκουνά. Στο 86’ όμως οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Παρέδες με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Νίκη πανηγύρισε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΑΟ Τρίκαλα (Τίμος Καβακάς): Σεντουριόν, Σανδραβέλης, Παρέδες, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ευθυμίου (82’ Νιάρος), Ελευθεριάδης (80’ Νίζιτς), Πέλκας, Κουσκουνάς, Χειρίτραντας.

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Πάνος, Παναγιωτίδης, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης (61’ Τζοβάρας), Τσουκαλάς, Μιράντα (90+3’ Αλιατίδης), Κάσσος (90+3’ Μπόσιο), Βλαχομήτρος (46’ Γκαρσία), Ροχάνο (85’ Τζιώρας).

Πέτυχαν με μαχαίρι ποδοσφαιριστή στην Κολομβία - Κοίταζε έντρομη η βοηθός (vid)
Γιώργος Λυγγερίδης: Τι περιλαμβάνει η δικογραφία - Η πορεία του «μαύρου» χρήματος
Μακάμπι: Χαλάρωμα και πανέτοιμη για τον Παναθηναϊκό AKTOR