Γ’ Εθνική - Μπαράζ: Επεισοδιακή νίκη για Πανιώνιο - Ντόρτια ο Αχέρων

Δείτε τα αποτελέσματα των παιχνιδιών μπαράζ της Γ’ Εθνικής.

Με συναρπαστικά παιχνίδια συνεχίστηκε σήμερα η δράση στους δύο ομίλους των μπαράζ της Γ’ Εθνικής. Η μάχη της ανόδου πήρε νέα τροπή και στους δύο ομίλους μετά τα σημερινά αποτελέσματα. Ήδη στη Super League 2 ανέβηκε η Αναγέννηση Καρδίτσας, καθώς στο ρεπό της ευνοήθηκε από τα άλλα αποτελέσματα.

Στον 1ο όμιλο, ο Αχέρων Καναλακίου ήταν επιβλητικός απέναντι στον Διαγόρα Στεφανοβικείου, επικρατώντας 4-0. Ο Ντόκος στο 31’ πέτυχε το 1-0 και μέσα σε δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι «σφράγισαν» τη νίκη. Στο 65’ ο Βέρμπης και στο 67’ ο Κυριάκης έγραψαν το 3-0, ενώ στο 76’ ο Κυριάκης πέτυχε το 4-0.

Στη Νέα Μηχανιώνα, ο Ποσειδώνας έμεινε στο 1-1 με τον Ορφέα Ξάνθης, χάνοντας πολύτιμο έδαφος στη μάχη της ανόδου. Οι Ξανθιώτες αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και στο 12’ ο Γκασιμπαγιαζίδης πέτυχε το 0-1 στην αντεπίθεση. Η απάντηση του Ποσειδώνα ήρθε στο 48’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ξανθόπουλου. Αλλά το 1-1 δεν άλλαξε ως το φινάλε και η ομάδα της Μηχανιώνας έμεινε τρίτη.

Νικηφόρα πέρασε από τη Ζάκυνθο ο Πανιώνιος με 2-1, σε ένα παιχνίδι με ένταση και επεισόδια. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες. Ο Πανιώνιος είχε δοκάρι στο 48’ με τον Γροντή και στο 52’ ο Πίσπας πέτυχε το 0-1. Στο 65’ ο Κακολύρης άφησε τη Ζάκυνθο με δέκα παίκτες, καθώς δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 75’ ο Νίνο όμως σημείωσε το 0-2 για τους «κυανέρυθρους», παίρνοντας το… ριμπάουντ από την κεφαλιά του Μούντριχα στο δοκάρι. Στο 90+7' ο Καψάσκης μείωσε σε 1-2 για τη Ζάκυνθο, η οποία τέλειωσε το ματς με εννέα παίκτες, καθώς δεύτερη κίτρινη κάρτα πήρε και ο Σούρμπης για διαμαρτυρία.

Στη Ραφήνα, η Θύελλα και ο Ηρόδοτος αναδείχτηκαν ισόπαλοι 0-0, σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις. Οι Κρητικοί είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες και έψαξαν το γκολ, αλλά ένα που πέτυχε ο Καλαμιώτης ήταν με το χέρι και δεν μέτρησε. Οι γηπεδούχοι άντεξαν την πίεση και έψαξαν τις αντεπιθέσεις, αλλά αρκέστηκαν τελικά στον πρώτο τους βαθμό στη διαδικασία των μπαράζ.