La Liga: Ανέβηκε 3η η Σεβίλλη, "έπιασε" Ρεάλ και ονειρεύεται! (Videos+Photos)

La Liga: Πέρασε απ’ την έδρα της Λεβάντε η Σεβίλλη (1-0) και προσπέρασε την Μπαρτσελόνα-Με 3-1 επικράτησε η Οσασούνα της Βαλένθια.

Ένα γκολ του Εν-Νεσίρι ήταν αρκετό για να φύγει νικήτρια η Σεβίλλη απ’ την έδρα της Λεβάντε. Η ομάδα της Ανδαλουσίας ανέβηκε στην 3η θέση μετά το αποτέλεσμα αυτό και ισοβαθμεί με τη Ρεάλ! Όντας μόλις μία νίκη πίσω απ' την κορυφή!

Για την 32η αγωνιστική της Primera Division η κάτοχος του Europa League βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Εν-Νεσίρι να φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Λεβάντε και με ψυχραιμία έκανε το 0-1 στο 53’.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι και η Σεβίλλη ανέβηκε πλέον στην 3η θέση έχοντας 67 βαθμούς, δύο περισσότερους απ’ την Μπαρτσελόνα, με τους Καταλανούς βέβαια να έχουν δύο ματς λιγότερα. Στους 67 είναι και η Ρεάλ Μαδρίτης (με ένα ματς λιγότερο), ενώ η πρωτοπόρος Ατλέτικο έχει 70 (σε 31 ματς). Η Λεβάντε απ’ την άλλη έμεινε στους 38 και την 12η θέση.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ 3-1

Στην Παμπλόνα η Οσασούνα επικράτησε 3-1 της Βαλένθια κι ανέβηκε στην 8η θέση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μαρτίνεθ στο 13’, για να έρθει ο Γκαμεϊρό να ισοφαρίσει για τις «νυχτερίδες» στο 30’.

Δύο λεπτά αργότερα ο Καγιέρι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Οσασούνα κάνοντας το 2-1 και οι γηπεδούχοι δεν κοίταξαν πίσω τους ποτέ! Στο 65’ κέρδισαν πέναλτι με τον Τόρες να χάνει την ευκαιρία, αλλά δύο λεπτά μετά ήρθε και δεύτερο πέναλτι για την Οσασούνα με τον Τόρες αυτή τη φορά να κάνει το 3-1!

Η ομάδα της Παμπλόνα έφτασε τους 40 βαθμούς και είναι 8η, ενώ η Βαλένθια έμεινε στους 35 και είναι 14η.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»