Serie A: Διπλό η Αταλάντα, «χαμός» για Champions League! (Photos)

Serie A: Σημαντική νίκη της Αταλάντα στη Σαρδηνία επί της Κάλιαρι-Η Σαμπντόρια κράτησε χαμηλά τη Φιορεντίνα (2-1)!

Η ήττα της Γιουβέντους ήταν ευκαιρία για την Αταλάντα. Η ομάδα του Μπέργκαμο που θέλει να μείνει κοντά στη «μάχη» για το Champions League, το κατάφερε παίρνοντας σπουδαία νίκη στην Σαρδηνία με 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν εύκολο έργο, καθώς η Κάλιαρι «καίγεται» κι αυτή για βαθμούς, μια και βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού. Έτσι το ματς ήταν σκληρό και κρίθηκε στο γκολ.

Αυτό το τέρμα, μάλιστα, ήρθε στο 90ο λεπτό! Ο Μουριέλ ήταν αυτός που λύτρωσε την Αταλάντα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο Κολομβιανός επιθετικός έκρινε την αναμέτρηση χαρίζοντας μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι, η Αταλάντα έφτασε τους 40 βαθμούς και είναι στην 7η θέση. Όμως η «μάχη» του Champions League είναι τεράστια! Απ’ την 3η θέση όπου βρίσκεται η Ρόμα μέχρι την 7η Αταλάντα, η απόσταση είναι μόλις 3 βαθμοί! Κι εκεί ανάμεσα είναι επίσης η Γιουβέντους, η Νάπολι και η Λάτσιο που παίζει απόψε με την Ίντερ!

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ 2-1

Στη Γένοβα η Σαμπντόρια επικράτησε της Φιορεντίνα με 2-1. Η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι παρότι ουσιαστικά είναι αδιάφορη όντας στη μέση της βαθμολογίας, κρατώντας χαμηλά τους «βιόλα».

Ο Κεϊτά Μπαλντέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 3-1. Η Φιορεντίνα ισοφάρισε με τον Βλάχοβιτς έξι λεπτά αργότερα. Το ματς έκρινε ο έμπειρος Κουαλιαρέλα με τέρμα στο 71’ που διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τη «Ντόρια».

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα της Γένοβας έφτασε τους 30 βαθμούς και είναι 10η, ενώ η Φιορεντίνα έμεινε στους 22 και είναι 16η στο +7 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»