Κύπελλο Αγγλίας: Επική πρόκριση Έβερτον, 5-4 στην παράταση την Τότεναμ (video)

Τρομερό ήταν το παιχνίδι της Έβερτον με την Τότεναμ για το Κύπελλο Αγγλίας, με τα «ζαχαρωτά» να παίρνουν το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά 5-4 στην παράταση.

Το ματς έκρυβε απίστευτες συγκινήσεις, με τα «σπιρούνια» να ανοίγουν το σκορ στο 4’ με τον Σάντσες. Ωστόσο, στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, είχαν δοκάρι με τον Ντέιβιτς στο 19’ αλλά στο 35’ έφεραν το ματς στα ίσια (1-1) με τον Λιούιν. Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, ο Ριτσάρλισον έδωσε προβάδισμα στην Έβερτον και στο 42’ ο Σίγκουρτσον με πέναλτι έγραψε το 3-1.

Όμως, το πρώτο ημίχρονο έκρυβε μία ακόμα… έκπληξη, μια και στις καθυστερήσεις, ο Λαμέλα με πλασέ μείωσε 3-2 για την Τότεναμ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 57’ με την προβολή του Σάντσες. Η Έβερτον πήρε και πάλι προβάδισμα στο 69’ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ριτσάρλισον, αλλά στο 83’ ο Κέιν με κεφαλιά έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα μισάωρο οι γηπεδούχοι πήραν για τρίτη φορά προβάδισμα, στο 97ο λεπτό, με… δράστη τον Μπερνάρντ, ο οποίος από αριστερά διαμόρφωσε το 5-4, έπειτα από τρομερή κάθετη του Σίγκουρτσον.

Έβερτον: Όλσεν, Γκόντφρεϊ, Μίνα, Κιν, Ντιν (107’ Χολγκέιτ), Ντουκουρέ, Ντέιβις, Σίγκουρντσον, Ιβόμπι (72’ Μπερνάρντ), Ριτσάρλισον, Κάλβερτ Λιούιν (55’ Κόουλμαν).

Τότεναμ: Γιορίς, Ντόχερτι (99’ Σισοκό), Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ντέιβις, Χόιμπιεργκ, Εντομπελέ (90’ Γουίνκς), Λαμέλα (99’ Βινίσιους), Λούκας Μόουρα (77’ Άλι), Σον, Μπερχβάιν (53’ Κέιν).