Serie A: Ανατροπή και νίκη για Σαμπντόρια! (Video+Photos)

Serie A: Η Σαμπντόρια αν και βρέθηκε να χάνει έφερε… τούμπα το ματς με την Ουντινέζε και επικράτησε 2-1!

Ένα ματς που κυλούσε… βαρετά, απέκτησε σασπένς στο δεύτερο ημίχρονο στο «Λουίτζι Φεράρις». Η Σαμπντόρια υποδέχτηκε την Ουντινέζε και τελικά κατάφερε να επικρατήσει 2-1, παρότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ.

Το πρώτο μέρος ήταν μάλλον κακό για τις δύο ομάδες. Κυριάρχησε η τακτική, δεν υπήρξαν πολλές ευκαιρίες και όσες έγιναν δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Έτσι πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η ισορροπία άλλαξε αρκετά νωρός. Στο 55’ ο Ντε Πάουλ ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Αργεντινό που είναι στο στόχαστρο πολλών ομάδων στην Ιταλία και την Ισπανία, να ανοίγει το σκορ για την Ουντινέζε.

Η χαρά για τους φιλοξενούμενους, όμως, κράτησε 12 λεπτά. Κι αυτό γιατί στο 67’ η «Ντόρια» ισοφάρισε. Η ομάδα της Γένοβας κέρδισε πέναλτι σε προσπάθεια του Καντρέβα, με τον Μαντραγκόρα να είναι αυτός που τον ανέτρεψε. Ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση και το… θύμα (Καντρέβα) δεν έκανε λάθος φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Η Σαμπντόρια πήρε ψυχολογία, είχε τον έλεγχο και δικαιώθηκε για την προσπάθειά της στο 81’. Ο Τορεγκρόσα που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, ήταν αυτός που έκανε το 2-1. Σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό.

Με τη νίκη της αυτή η Σαμπντόρια βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς, ενώ η Ουντινέζε που έχει ένα ματς λιγότερο είναι στους 16 απέχοντας μόλις μία νίκη απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.