Ligue 1: Η Νις λύγισε τη Ναντ κι ανεβαίνει (video+photos)

Η Νις επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Ναντ και ανεβαίνει στη βαθμολογία.

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα σημείωσε η Νις. Η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά ξεκίνησε με το δεξί στη πρεμιέρα κόντρα στη Στρασμπούργκ, αλλά στη συνέχεια είχε δύο ήττες και μία ισοπαλία.

Ανάλογο ξεκίνημα και η Ναντ. Τα «καναρίνια» νίκησαν στο πρώτο ματς τη Νιμ, ωστόσο, στη συνέχεια σε τρία ματς πήραν μόνο δύο βαθμούς. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν το βράδυ του Σαββάτου και η Νις έστω και δύσκολα επικράτησε 2-1 στην έδρα της. Στο 27’ ο Βραζιλιάνος στόπερ Ντάντε άνοιξε το σκορ και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι ο Λουζά. Στο 62’, όμως, ο Τιράμ-Ουλιέν από ασίστ του Γκουιρί πέτυχε το 2-1 κι έτσι η ομάδα του σκαρφάλωσε στη 10η θέση σε 20 ομάδες, ενώ στη 15η βρίσκεται η Ναντ.

Νις (Πατρίκ Βιεϊρά): Μπενίτεζ, Ντάντε, Λοτομπά, Πελμάρ (46’ Νταλίνιουτς), Καμαρά, Μελού, Τιράμ-Ουλιέν (84’ Τρουιγέ), Λόπες, Ντόλμπεργκ, Μαολιντά (78’ Εντόι), Γκουιρί.

Ναντ (Κριστιάν Γκουρκίφ): Λαφόντ, Φάμπιον, Παλουά, Άπια, Αμπέιντ, Ζιρότο, Τσιριβέλα (15’ λ.τρ. Καστελέτο), Μπλας (69’ Κοκό), Λουζά (80' Τουρέ), Σιμόν (69’ Μπαμπά), Κολό (80' Έμοντ).

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)