Ο Φιρμίνο «λύτρωσε» τη Λίβερπουλ (video)

Η Κρίσταλ Πάλας προσπάθησε αλλά αυτή η Λίβερπουλ δεν σταματιέται και πέρασε με 2-1 από το Λονδίνο

Μια ακόμα πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να επιστρέψει στην κορυφή της Premier League πήρε η Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε 2-1 της Κρίσταλ Πάλας εκτός έδρας. «Δράστης» της τελευταίας στιγμής για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν ο Ρομπέρτο Φιρμίνο, ο οποίος χτύπησε στο 85ο λεπτό και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Η φάση που δυναμίτισε το παιχνίδι ήρθε στο 43ο λεπτό, όταν το γκολ του Τόμκινς με κεφαλιά ακυρώθηκε για φάουλ εκτός φάσης στον Λόβρεν μετά από εξέταση του VAR.

Η Λίβερπουλ ήταν τελικά αύτη που άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό με τον Μανέ για να κάνει η Κρίσταλ Πάλας το 1-1 στο 82ο λεπτό. Στο πρώτο κόρνερ που κέρδισε, η άμυνα της Κρίσταλ Πάλας θύμισε ερασιτεχνικού πρωταθλήματος και μετά από διαδοχικές καραμπόλες, η μπάλα στρώθηκε στον Φιρμίνο που έκανε το 1-2 τρία λεπτά αργότερα.

Η Αρσεναλ γλίτωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων την ήττα από την ουραγό Σαουθάμπτον. Στο 8' ο Ινγκς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά ισοφάρισε στο 18' ο Λακαζέτ. Στο 71', όμως, ο Γουόρντ-Πρόουζ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο Λακαζέτ, όμως, με το 2ο προσωπικό του τέρμα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στην Αρσεναλ. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι και δέχτηκε μία κίτρινη κάρτα.

Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό