Τίποτα δεν σταματάει τη Γιουβέντους (video)

Η Γιουβέντους πέρασε με το «διπλό» από το Σαν Πάολο (1-2) κόντρα στη Νάπολι και σφράγισε ουσιαστικά το πρωτάθλημα

Πολύ κοντά στην κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος στην Ιταλία είναι η Γιουβέντους που νίκησε και την Νάπολι με 2-1, παραμένοντας αήττητη και με 16 βαθμούς διαφορά από την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 25' να μένουν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αλεξ Μερετ και στο 28΄ ο Πιάνιτς άνοιξε το σκορ, ο οποίος πάντως στο 47' πήρε κι αυτός τον δρόμο για τα αποδυτήρια, με 2η κίτρνη κάρτα. Στο 39' ο Εμρέ Τσαν διπλασίασε τα τέρματα της Γιούβε και στο 61' ο Καγεχόν μείωσε για τη Νάπολι.

Μπορεί η Φιορεντίνα να πήρε το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό, ωστόσο μέχρι να «φύγει» το ημίχρονο η Αταλάντα είχε γυρίσει το ματς και τελικά νίκησε με 3-1.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φάμπιο Κουαλιαρέλα και σκόρερ των δύο τερμάτων πριν συμπληρωθεί το τέταρτο (4΄, 11΄), η Σαμπντόρια πήρε τη νίκη με 2-1, μέσα στην έδρα της ΣΠΑΛ, που απλώς μείωσε στο 90΄ με τον Κούρτιτς. Με το ίδιο σκορ νίκησε η Ουντινέζε την Μπολόνια, ενώ «σκόνταψε» η Τζένοα που έμεινε στο 0-0 Φροζινόνε, η οποία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 34΄ λόγω αποβολής του Κασάτα.

Με δύσκολη νίκη συνέχισε η Τορίνο τις υποχρεώσεις της στο ιταλικό πρωτάθλημα. Η «γκρανάτα» αντιμετώπισε στο «Ολίμπικο» του Τορίνο την ουραγό Κιέβο, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής, και ήταν το (θεωρητικό) φαβορί της αναμέτρησης, ωστόσο χρειάστηκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις, προκειμένου να «κλειδώσει» τη νίκη. Τελικά οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3-0, έχοντας «ανοίξει το σκορ» στο 76ο λεπτό με τον Μπελότι.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ