Απόδραση και από τη Στουτγκάρδη για την Μπάγερν (video)

Tην τέταρτη συνεχόμενη νίκη στην Bundesliga πέτυχε η Μπάγερν μετά το 1-0 επί της Στουτγκάρδη και η μάχη του… δεύτερου καλά κρατεί!

Χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση η πρωτοπόρος της Bundesliga, Μπάγερν Μονάχου πέρασε νικηφόρα από τη Στουτγκάρδη (0-1) με γκολ του Μίλερ στο 79’ λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις ο Σβεν Ουλράιχ έγινε ήρωας των Βαυαρών όταν απόκρουσε πέναλτι!

Η Μπάγερν είχε εξασφαλίσει τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα και απλά αύξησε σε 41 τους βαθμούς της, με τη δεύτερη Σάλκε ν' ακολουθεί με 30, καθώς συμβιβάστηκε σε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Αϊντραχτ. Μάλιστα, η Σάλκε φλέρταρε με την πρώτη ήττα της μετά τις 23 Σεπτεμβρίου, αλλά ο Νάλντο «χτύπησε» στο φινάλε των καθυστερήσεων (90΄+5).

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Τσίλερ, Μπεκ (81' Μπρέκαλο), Παβάρ, Μπάντστουμπερ, Μπάουμγκαρτλ, Αόγκο (81' Ασάνο), Ασκασίμπαρ, Γκέντνερ, Ακολό, Εζτζάν, Τέροντε (47' Καμίνσκι).

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ούλραϊχ, Κίμιχ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Χούμελς (68' Ζούλε), Ραφίνια, Χάβι Μαρτίνεθ, Βιδάλ, Χάμες Ροντρίγκες, Κολισό (65' Τόμας Μίλερ), Κομάν (84' Αλάμπα), Λεβαντόβσκι.

Με χατ τρικ του Φινμπόγκασον και επιστροφή από το 1-3, η Άουγκσμπουργκ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (3-3) με τη Φράιμπουργκ. Ο Σταφυλίδης παρακολούθησε από τον πάγκο την αναμέτρηση.

Την πρώτη νίκη της πανηγύρισε η Κολωνία στο φετινό πρωτάθλημα. Με σκόρερ τον Κλέμενς στο 67ο λεπτό, νίκησε 1-0 την Βόλφσμπουργκ, έφτασε στους 6 βαθμούς και θα συνεχίσει να παλεύει για την παραμονή. Αυτή ήταν η 4η ήττα στη σεζόν για τους «λύκους» που παραμένουν στους 19 βαθμούς.

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκε με 2-0, η Βέρντερ Βρέμης είδε την Μάιντς να την ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις. Η ομάδα του Κόφελντο προηγήθηκε με τους Μπάργκφριντ (2') και Μπελφοντίλ (17') αλλά ο Κουέισον στο 70 λεπτό και ο Φράι μετά από ασίστ του Ντε Μπλάσις στο 93' χάρισαν απρόσμενα βαθμό στους φιλοξενούμενους.