Λέστερ σαν… πρωταθλήτρια! (video)

Η ανοδική πορεία της Λέστερ συνεχίστηκε με μια πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Οι «Αλεπούδες» επικράτησαν 3-2 της Νιούκαστλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 86΄ από αυτογκόλ του Αγιόθε Πέρεθ. Στην οκτάδα πλέον ανέβηκε η Λέστερ, ενώ σε... μπελάδες (ξανα)έμπλεξε η Νιούκαστλ που βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Νωρίτερα, βαθιά ανάσα είχε πάρει η Σουόνσι που νίκησε 1-0 τη Γουέστ Μπρομ με τον Βίλφριντ Μπονί να σημειώνει το νικητήριο γκολ δέκα λεπτά πριν από το τέλος. Με τους τρεις βαθμούς οι «Κύκνοι» έφτασαν τους 12 και άφησαν τελευταία την Κρίσταλ Πάλας μετά το 2-2 εναντίον της Μπόρνμουθ.

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Μπέρνλι που νίκησε 1-0 τη Γουότφορντ και έπιασε προσωρινά την Αρσεναλ στην 5η θέση. Στο 44΄ μπήκε στο ματς ο Χοσέ Χολέμπας λόγω αποβολής του βασικού αριστερού μπακ της Γουότφορντ Ζέεγκελαρ, αλλά αμέσως μετά η ομάδα του δέχτηκε το γκολ.

Τέλος, «ξέσπασε» η Τότεναμ που πέτυχε τέσσερα γκολ μέσα σε 20 λεπτά στο β΄ ημίχρονο και συνέτριψε 5-1 τη Στόουκ.