Απόλλων Λάρισας – Λαμία 0-2: Πρόκριση σε πέντε λεπτά!

Δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο χάρισαν στη Λαμία τη νίκη επί του Απόλλωνα Λάρισας με 2-0 και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Η Λαμία πήρε σήμερα (28/11) το «εισιτήριο» για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, νικώντας 2-0 τον Απόλλωνα Λάρισας στο Αλκαζάρ, στο πλαίσιο της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο της διοργάνωσης. Οι Ακόστα (55΄) και Καραγιάννης (59΄) σημείωσαν τα τέρματα για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ που κατέκτησε την δεύτερη θέση στο γκρουπ.

Το σημερινό παιχνίδι ήταν «τελικός» για τις δύο ομάδες, οι οποίες ισοβαθμούσαν στην δεύτερη θέση της κατάταξης και ήθελαν τη νίκη, προκειμένου να πάρουν το «εισιτήριο» για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να «ανοίξουν» το σκορ στο 55΄ με τον Ακόστα (0-1), ο οποίος τέσσερα λεπτά αργότερα «τροφοδότησε» τον Καραγιάννη και ο τελευταίος διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα από τη Φθιώτιδα (0-2), «κλειδώνοντας» έτσι την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σάββας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου, Αγριόδημος (66΄ Λαμπρόπουλος), Χατζής, Σκούπρας, Μαυριάς (78΄ Λουκάς), Τσιλούλης, Σαχινίδης (70΄ Σουλίδης).

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Μπουλούλης, Παντελιάδης, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Λινάρδος (63΄ Πατσαρούχας), Αναστασόπουλος, Φράγκος (46΄ Κουτρομάνος), Ακόστα (79΄ Μανιάς), Καραγιάννης, Τσούκαλος.

Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης