Premier League: Εξάρα και όργια Κονέ!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Σάντερλαντ η Έβερτον, καθώς την… διέλυσε 6-2 στο Γκούντισον Παρκ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στον αγώνα και έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Φαν Άαχνλοτ σταμάτησε στο δοκάρι και τα «ζαχαρωτά» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 19’ με τον Ντεουλοφέου, κόντρα στην ροή του αγώνα. Μάλιστα, στο 31’ ξεκίνησε το… σόου του Κονέ, καθώς με δυνατό σουτ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Οι «μαυρόγατες» αντέδρασαν και μείωσαν με τον Ντεφό στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ισοφάρισαν στο 50’ με τον Φλέτσερ.

Όμως, πέντε λεπτά αργότερα, η Έβερτον πήρε και πάλι προβάδισμα, καθώς ο Κόατες στη προσπάθειά του να διώξει την σέντρα του Ντεουλοφέου έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του και στο 60’ ο Λουκάκου έδωσε… αέρα δύο τερμάτων για τους γηπεδούχους (4-2). Μάλιστα, στο επόμενο λεπτό, ο Κονέ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 5-2 και στο 76’ με χατ-τρικ διαμόρφωσε το τελικό 6-2.

Έβερτον: Χάουαρντ, Κόλμαν, Στόουνς, Φούνες-Μόρι, Οβιέδο (25’ Γκάλογουεϊ), ΜαΚάρθι, Μπάρι, Ντεουλοφέου (65’ Μιραλάς), Μπάρκλεϊ, Κονέ, Λουκάκου (78’ Όσμαν).

Σάντερλαντ: Παντίλιμον, Τζόουνς, Μπράουν, Κόατες, Φαν Άανχολντ, Κάτερμολ (38’ Ρόντγουελ), Εμβιλά, Γιέντλιν (64’ Λάρσον), Τζόνσον, Ντεφό, Φλέτσερ (75’ Γουάτμορ).

Νίκη για Σαουθάμπτον

Με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο μέρος και τα τέρματα των Ντέιβις στο 31’ και την κεφαλιά του Πελέ πέντε λεπτά αργότερα, οι «Άγιοι» πήραν τη νίκη 2-0 απέναντι στην Μπόρνμουθ, η οποία στο δεύτερο μέρος ανέβασε στροφές, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 78’ ο Γουανιάμα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σαουθάμπτον: Στεκέλενμπουργκ, Σοάρες, Φοντέ (46' Γιοσίντα), Φαν Ντάικ, Μπέρτραντ, Γουανιάμα, Κλασί (71' Ρομέου), Σ.Ντέιβις, Μανέ, Τάντιτς (80' Γουόρντ-Πρόους), Πελέ.

Μπόρνμουθ: Φεντερίτσι, Σμιθ, Φράνσις, Ντιστέν, Ντάνιες, Σίρμαν, Γκόσλινγκ, Ρίτσι, Παφ (46' Στάνισλας), Άρτερ (73' Τόμλιν), Μάρεϊ (46' Μάρεϊ).

Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four
NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights