Serie A: Έγινε του… 2-2!

Σκορ και θέαμα στην Ιταλία με τρεις αγώνες να λήγουν ισόπαλοι με το ίδιο σκορ!

Ποιος είπε πως οι Ιταλοί δεν προσφέρουν θέαμα; Του… 2-2 έγινε στα πρώτα σημερινά ματς της SerieAμε τους αγώνες Έμπολι-Νάπολι, Παλέρμο-Κάρπι και Σασουόλο-Αταλάντα να λήγουν ισόπαλοι με το ίδιο σκορ!

Μόλις στο 3’ η Έμπολι πήρε προβάδισμα χάρη σε τέρμα του Σαπονάρα αλλά ο Ινσίνιε στο 7’ ισοφάρισε σε 1-1. Ο Πουκιαρέλι στο 18’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Έμπολι ωστόσο ο Άλαν στο 50ο λεπτό έσωσε την παρτίδα για τη Νάπολι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Η Κάρπι λίγο έλειψε να κάνει τη μεγάλη έκπληξη στην έδρα της Παλέρμο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 6’ με τον Χίλιεμαρκ αλλά οι νεοφώτιστοι χάρη στο αυτογκόλ του Βιτιέλο (24’) και στο τέρμα του Μποριέλο (64’) ανέτρεψαν το σκορ! Παρόλα αυτά ο Τζούρτζεβιτς στο 88’ έσωσε την Παλέρμο από ήττα.

Ματσάρα και στο γήπεδο της Σασουόλο που παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Αταλάντα αν και βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ. Στο 13’ ο Πινίγια «άνοιξε» το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Μανιανέλι στο 22’ έκανε το 1-1. Ο Πινίγια «χτύπησε» ξανά στο 33ο λεπτό του αγώνα όμως ο Φλόρο Φλόρες στο 40’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2!