Φιορεντίνα – Κάλιαρι 1-3 (video)

Τις όποιες ελπίδες της  να αποφύγει τον υποβιβασμό διατήρησε στο ακέραιο η Κάλιαρι με τη σπουδαία νίκη 3-1 μέσα στο «Αρτέμιο Φράνκι» επί της Φιορεντίνα που  έχασε έτσι την ευκαιρία να βρεθεί έστω προσωρινά στην 5η θέση της Σέριε Α’.

Οι Σαρδηνοί άνοιξαν το σκορ στο 7’  με τον Κοπ να αξιοποιεί τη σέντρα του Φαρίας με κοντινό σουτ. Ο σκόρερ στο ημίωρο αστόχησε από εξαιρετική θέση με ανάλογη προσπάθεια μόνος προ του Νέτο. Όμως ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που στο 59’ έκανε το 0-2 με  ωραία ατομική ενέργεια και σουτ .
Οι «βιόλα» αντέδρασαν και μείωσαν στο 74’ με την προβολή του Τζιλαρντίνο έπειτα από σέντρα –σουτ του Βάργκας. Τη νίκη των φιλοξενούμενων σφράγισε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φαρίας με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και σουτ.
Φιορεντίνα: Νέτο, Τόμοβιτς, Σάβιτς, Μπασάντα, Πασκουάλ (75’ Γκόμεζ), Μπάντελι, Πιζάρο, Μπόρχα Βαλέρο (58’ Χοακίν), Σαλάχ , Τζιλαρντίνο, Ντιαμάντι (46’ Βάργκας)
Κάλιαρι : Μπρκιτς, Πιζάνο, Ντιακιτέ, Τσεπιτέλι, Αβελάρ (62’ Μούρου), Ντεσένα, Έκνταλ, Ζοάο Πέδρο (79’ Ντονσάχ), Μ’ποκού, Κοπ (70’ Σαού), Φαρίας

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague