Η 10αρα της Χαρτς στην Κάουντενμπιθ (video)

Τον πλέον εντυπωσιακό  σκορ στη Βρετανία εφέτος , τουλάχιστον στις επαγγελματικές κατηγορίες σημειώθηκε χθες στο «Τάινκαστλ» όπου η Χαρτς σάρωσε 10-0 την άμοιρη Κάουντενμπιθ για την σκοτσέζικη Τσάμπιονσιπ.

Η ομάδα του Εδιμβούργου είναι ασταμάτητη εφέτος στη 2η τη τάξει κατηγορία στο βόρειο τμήμα του νησιού και μετά τις πρώτες 26 αγωνιστικές έχει απόσταση 20 βαθμών από την πλησιέστερη της διώκτρια συμπολίτισσα Χιμπέρνιαν και 24 από την Ρέιντζερς.
Οι «καρδιές» προηγήθηκαν νωρίς 2-0 με τα γκολ του Χενέρο Ζέεφουϊκ  λίγο πριν  το ημίωρο και όταν οι φιλοξενούμενοι  έμειναν στο 29’ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λιούις Τόσι ο πρώτος με εύστοχο πέναλτι συμπλήρωσε χατ –τρικ σε μόλις τρία λεπτά.
Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί ήδη 5-0 και έφθασαν σε διπλάσιο αριθμό γκολ  σε 74 λεπτά και έπειτα πιθανόν  να …λυπήθηκαν την άμοιρη αντίπαλο τους και σταμάτησαν εκεί. Με το σωματείο της πρωτεύουσας της Σκωτίας να φροντίζει να ανεβάσει τα κατορθώματα της ομάδας στο επίσημο της κανάλι στο Youtube προς τέρψιν των οπαδών της αλλά και όχι μόνον.

Για την φιλοξενούμενη ομάδα ήταν η πιό βαριά της ήττα από το 1-11 από την Κλάιντ το 1951 ενώ για την γηπεδούχο η ευρύτερη νίκη στην ιστορία της είναι το απίστευτο 21-0 επί της Άνκορ το πολύ μακρινό 1880.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ