Λίγο έλειψε να την πατήσει ο Νόιερ (video)

Γνωστός όχι μόνον για τις τεράστιες του ικανότητες μπροστά στην εστία του αλλά και τις εξαιρετικά επιτυχημένες του εξόδους μακριά από την μεγάλη του περιοχή ο Μανουέλ Νόιερ λίγο έλειψε να κάνει μία γκέλα ολκής στο χθεσινό ματς της Μπάγερν με το Αμβούργο για το γερμανικό κύπελλο.

Ήταν το 52ο λεπτό της αναμέτρησης κι ο Γερμανός διεθνής τερματοφύλακας των Βαυαρών έκανε μία από τις κλασσικές πλέον εξόδους του δεχόμενος την πάσα προς τα πίσω από τον Ντάντε πήρε την μπάλα στα πόδια και ξεκίνησε να κατευθύνεται προς την μεσαία γραμμή του γηπέδου καθώς είχε μπροστά του χώρο.
Όμως  όταν ο Λασόνγκα έσπευσε ξαφνικά να του κλείσει το πεδίο λίγο έλειψε να  κάνει το λάθος ο Νόιερ στην προσπάθεια του να δώσει την πάσα πλησιέστερο αμαρκάριστο συμπαίκτη του που τελικά έγινε αποδέκτης της μπάλας και συνεχίστηκε η επίθεση της ομάδας  του Πεπ Γκουαρδιόλα.
Με το σκορ  εκείνη τη στιγμή 2-0 υπέρ της Μπάγερν το Αμβούργο θα μπορούσε να μπει ξανά στο παιχνίδι αν ο Νόιερ έκανε το λάθος καθώς η εστία του θα ήταν σε μία τέτοια περίπτωση εντός απροστάτευτη.
Κάτι τέτοιο δεν έγινε ευτυχώς για τον κατά πολλούς κορυφαίο γκολκίπερ στον κόσμο αυτή τη στιγμή και την ομάδα του που λίγα λεπτά αργότερα έκανε ακλόνητες τις βάσεις της νίκης-πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης με ένα 3ο γκολ πριν μειώσει η γηπεδούχος για το τελικό 1-3.

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (26/05) - «Χρυσάφι» για Παναθηναϊκό