AFC Champions League: Επιβίωσε η Αλ Σαντ (videos)

Με τον κανονισμό των εκτός έδρας γκολ, η Αλ Σαντ προκρίθηκε στους «8» του AFC Champions League, καθώς πήρε 2-2 στο Ιράν απέναντι στην ανώτερη Φουλάντ.

Ο σύλλογος του Κατάρ προηγήθηκε με 2-0 στο 29ο λεπτό, αλλά στο 75ο έμεινε με δέκα παίκτες και ο Τσίμπα μείωσε με πέναλτι, ενώ ο 30άχρονος Βραζιλιάνος συνέχισε ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 87ο, που δεν ήταν αρκετό για την ανατροπή. Από την πλευρά της, η Σεούλ προηγήθηκε με τον Σέρχιο Εσκουντέρο στο 9ο λεπτό, αλλά εν τέλει πέρασε στα προημιτελικά με τον κανονισμό των εκτός έδρας γκολ, παρά εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Καβασάκι, ενώ οι Ουέστερν Σίντνεϊ Ουόντερερς ανέτρεψαν ήττα με 3-1 στην Ιαπωνία από τη Σανφρέσε με 2-0 στην Αυστραλία χάρη σε γκολ του Σάνον Κόουλ στο 10ο και του Μπρέντον Σανταλάμπ στο 85ο. Τέλος, η φάση των «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ασίας ολοκληρώθηκε με την Αλ Χιλάλ να κερδίζει με 3-0 και να αποκλείει με συνολικό 4-0 την Μπουνιοντκόρ.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της φάσης των «16» του AFC Champions League (6-14/05):
Σανφρέσε Χιροσίμα (Ιαπωνία)-ΟΥΕΣΤΕΡΝ ΣΙΝΤΝΕΪ ΟΥΟΝΤΕΡΕΡΣ (ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ) 3-1 & 0-2

Σημείωση: Στις 26 Μαΐου θα διεξαχθεί η κλήρωση για τα προημιτελικά, τα ημιτελικά και τον τελικό της διοργάνωσης.

Ενοικιάστηκε το κατάστημα στο σημείο δολοφονίας του Άλκη: «Νιώθουμε θλίψη που αποσύρουμε το μνημείο»
Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής