Παναθηναϊκός - Απόλλων Σμύρνης 2-3 (K20)

Ο Απόλλωνας «απέδρασε» από το Κορωπί με το «διπλό» επικρατώντας με 3-2 του Παναθηναϊκού για την 30η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Ντάφλας ο οποίος σημείωσε χατ τρικ, αφού αυτός πέτυχε και τα τρία γκολ του Απόλλωνα.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν τον Παναθηναϊκό από τα πρώτα λεπτά και δεν του άφησαν πολλές ευκαιρίες. Στο 28ο λεπτό, ο Αναστασόπουλος κέρδισε πέναλτι από τον Μεταλλινό, ο Γιαννιτσάνης το εκτέλεσε, αλλά ο Βεζύρης απομάκρυνε τη μπάλα από την εστία του.

Στο 32', το σκηνικό αντιστράφηκε και ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Τριανταφυλλόπουλου. Ο Ντάφλας εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών, ο Γκέκας απέκρουσε αρχικά όμως στην επαναφορά της μπάλας, ο Ντάφλας και πάλι σημείωσε το 1-0.

Στο 41' ο Μπαλμπόα (που αντικατέστησε τον τραυματία Χουχούμη) τροφοδότησε τον Γιαννιτσάνη που ισοφάρισε το σκορ (1-1), ενώ ένα λεπτό πριν το ημίχρονο ο Μουζακίτης εκμεταλλεύτηκε κενό στην άμυνα του Απόλλωνα και «έγραψε» το 2-1 για τους «πράσινους».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πίεσε και προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, αλλά ο Απόλλωνας ήταν εκείνος που τελικά βρήκε τον δρόμο. Στο 63ο λεπτό ο Ντάφλας σημείωσε το 2-2, ενώ στο 73' ο ίδιος παίκτης πλάσαρε τον Γκέκα και έγραψε το τελικό σκορ.

Παναθηναϊκός: Γκέκας, Ρισβάνης, Χουχούμης (40’ Μπαλμπόα), Μυρθιανός, Αναστασόπουλος, Νιούμαν, Τριανταφυλλόπουλος, Μαλντίν (66’ Αγγελόπουλος Γ.), Χαλκιαδάκης (89’ Γεροκωνσταντής), Μουζακίτης, Γιαννιτσάνης.

Απόλλων Σμύρνης: Βεζύρης, Ξανθόπουλος, Χατζής, Φερεντίνος, Μεταλλινός, Καμαρά (63' Ντούνης), Δημογιάννης, Φουκαράς, Ντάφλας, Σελμανάι (63' Παπαυεθυμίου), Καλλέργης. (63' Μπέντας)