Με… παραδοσιακή «ζωγραφιά»

Την 26η της νίκη πήρε η Γιουβέντους απέναντι στην Μπάρι στα 30 παιχνίδια που την έχει φιλοξενήσει, επικρατώντας με 2-1.

Στα τρία τελευταία της παιχνίδια η Γιουβέντους το μόνο που είχε καταφέρει να πάρει ήταν μία ισοπαλία απέναντι στην Κιέβο. Έτσι η μοναδική ομάδα με την  οποία θα αισθανόταν σίγουρη ότι θα επικρατήσει, ήταν η Μπάρι.

Αυτό όχι γιατί η ομάδα του Τζιανπέρο Βεντούρα βρίσκεται καθηλωμένη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, αλλά επειδή διατηρεί εκπληκτική παράδοση απέναντι της.

Σε 29 παιχνίδια είχε 25 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, χωρίς να έχει ηττηθεί ακόμα. Η συγκεκριμένη παράδοση διατηρήθηκε με τους «μπιανκονέρι» να επικρατούν δύσκολα με 2-1.

Στο 41’ η Γιουβέντους κέρδισε φάουλ σε πολύ καλή θέση, ωστόσο ο Ντελ Πιέρο έστειλε την μπάλα αρκετά ψηλά από την εστία της Μπάρι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι «μπιανκονέρι» κέρδισαν φάουλ στο ίδιο ακριβώς σημείο. Ο «Πιντουρίκιο»… ζωγράφισε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, «ανοίγοντας» το σκορ.

Στην επανάληψη η Μπάρι έφτασε στην ισοφάριση με τον Ρούντολφ στο 57’. Τα λεπτά πέρναγαν, χωρίς να μπορέσει όμως η Γιουβέντους να φτάσει στο γκολ. Όλα όμως άλλαξαν στο 79’ όταν ο Αλμπέρτο Ακουιλάνι έγινε ο ήρωας για την «γηραιά κυρία» δίνοντάς της, την νίκη που την ανέβασε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Τα δεδομένα για Μαρτίνες και Τίλεμανς ενόψει της ρεβάνς
Η τραγωδία της Superga που διέλυσε τη μεγάλη Τορίνο (videos+photos)