Αργεντινή: «Κοιμήθηκε» η Ρίβερ (video)

Ξεκίνησε το ματς «δυνατά», αλλά η Ρίβερ πέτυχε μόλις ένα γκολ και έμεινε σε εκτός έδρας 1-1 με την Άρσεναλ Σαραντί στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της αργεντίνικης Inicial.

Είναι χαρακτηριστικό πως το σκορ έγινε 1-0 από το 10ο λεπτό. Τότε βρήκε δίχτυα ο 26χρονος Γκαμπριέλ Μερσάδο, αλλά οι «μιλονάριος» είχαν χάσει ήδη δύο καλές ευκαιρίες. Από την πλευρά της, η Άρσεναλ γλίτωσε το 2-0 λόγω του δοκαριού της εστίας της, αλλά γενικότερα σοβαρεύτηκε μετά το γκολ και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν οι παίκτες της Ρίβερ βρέθηκαν σε… άλλο γήπεδο.

Στο 67ο λεπτό, λοιπόν, ήλθε η ισοφάριση με απόλυτα φυσιολογικό τρόπο. Ο Χούλιο Φουρτς ήταν ο σκόρερ της Άρσεναλ, που πίεσε για το 2-1, αλλά αρκέστηκε σε εντός έδρας ισοπαλία και στη δεύτερη θέση της Inicial. Παράλληλα οι φιλοξενούμενοι συμπλήρωσαν οκτώ βαθμούς, οπότε απέχουν έξι από τους πρωτοπόρους, Νιούελς Ολντ Μπόις.

2

Σημείωση: Ο πρωταθλητής της Inicial προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2014 και στον τελικό για της σεζόν 2013-14 της Αργεντινής.