Brasileiro: Μοιραίος ο Ζουνίνιο για Βάσκο (videos)

Ο Ζουνίνιο έχασε πέναλτι και η Βάσκο Ντα Γκάμα παραχώρησε 1-1 στην Πόντε Πρέτα, ενώ η Κοριτίμπα διατήρησε επαφή με την κορυφή του Brasileiro.

Από τη μία, ο 38χρονος μεσοεπιθετικός, γνωστός από την πολυετή παρουσία του στη γαλλική Λιόν, εκτέλεσε κάκιστα πέναλτι, αλλά ο Αντρέ Φελίπε άνοιξε το σκορ για τη Βάσκο στο 56ο λεπτό. Στο 84ο, όμως, ο Βίλιαμ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, που άξιζαν την ισοπαλία, αλλά σίγουρα ευνοήθηκαν από το άστοχο πέναλτι του Ζουνίνιο.

Από την πλευρά της, η Κοριτίμπα στερήθηκε εκ νέου των υπηρεσιών του Άλεξ, αλλά πέρασε με 1-0 από την έδρα της Γκρέμιο, από την οποία απουσίασε ο Ζε Ρομπέρτο. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον 33χρονο Ντέιβιντ στο 9ο λεπτό και αποδείχθηκε αρκετό για την άνοδο των «γκλοριόσο» στους 23 βαθμούς.

7

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.