Κόκκινη για Μάκο, ήττα για Μόναχο 1860

«Εφιαλτική» βραδιά για τον Γρηγόρη Μάκο, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μόλις στο 38ο λεπτό της εντός έδρας ήττας της Μόναχο 1860 από την Κολωνία (2-0), στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα II.

Ο διεθνής, πρώην μέσος της ΑΕΚ είχε αντικρίσει την κίτρινη κάρτα στο 24’ για ένα σκληρό μαρκάρισμα και 14 λεπτά αργότερα είδε να αερίζεται (μάλλον «τραβηγμένα») στη  μούρη του μία ακόμα, καθώς ο διαιτητής έκρινε ότι χρησιμοποίησε αντικανονικά τον αγκώνα του σε διεκδίκηση κεφαλιάς. Μια απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών των γηπεδούχων.

Ο ΜακΚένα στο 3’ και ο Τσίχι στο 75’ τα γκολ των «τράγων», οι οποίοι σκαρφάλωσαν στους 17 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τη Μόναχο 1860, που είναι μόλις όγδοη μετά από 14 αγώνες.