Πήρε το ντέρμπι κορυφής ο Ατρόμητος

Τη νίκη 2-0 πήρε ο Ατρόμητος Αθηνών κόντρα στις Αβάντες Χαλκίδας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Β' κατηγορίας του γυναικείου πρωταθλήματος.

Σε ένα ντέρμπι κορυφής, όπου και οι δύο ομάδες αναζητούσαν τη νίκη, προκειμένου να απολαύσουν τη μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα ο Ατρόμητος πήρε τους τρεις βαθμούς και πλέον βρίσκεται πρώτος με 18 βαθμούς αφήνοντας πίσω τους τις «δεύτερες» Αβάντες Χαλκίδας με 15.

Με τη στήριξη αρκετού κόσμου οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο χαρίζοντας θέαμα σε όλους όσοι βρίσκονταν στο πλευρό τους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχες παρά την αντίσταση των φιλοξενούμενων κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 42΄ με την Μάλλιαρη η οποία με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο μην αφήνοντας το περιθώριο στην ομάδα της Χαλκίδας να αντιδράσει. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 90' η Γεωργακοπούλου με ατομική προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στο «Γ» της Τσώκου, «γράφοντας» το τελικό 2-0.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι υπεύθυνοι και οι παίκτριες του Ατρόμητου αφιερώνουν τη νίκη στον πρόεδρο της ΠΑΕ, Γιώργο Σπανό.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ: Σαρλά, Μπερτιά, Βλαχάκη, Θεολογίτη, Πατρικάκου (75' Ευσταθιάδου), Μαυροειδάκη, Μάλλιαρη (90' Σπανου), Γεωργακοπούλου, Καρρά, Τράγου, Λάγιου.

ΑΒΑΝΤΕΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Τσώκου, Στεφανοπούλου (59' Κουφογιώργη), Μάρκου, Ακριώτη, Δημητρίου (46' Οικονόμου), Θεοδώρου (19' Πύθουλα), Κόλλια, Ντόϊμα, Λόγου, Ελευθερίου, Κηρύκου.

Άρης - ΠΑΟΚ, Τόμας Κεντζιόρα: «Θέλουμε να είμαστε πρωταθλητές»
ΑΕΚ: Ζητά την προσοχή των οπαδών - «Το γήπεδο είναι περιουσία όλων»