Μεγάλη νίκη για Νασιονάλ

Η Νασιονάλ ντε Μοντεβιδέο επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Βάσκο ντα Γκάμα στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Με περισσότερο πάθος, αφού είχε σχετική στήριξη από τον κόσμο της, μπήκε στο ματς η Βάσκο, αλλά όλα... άλλαξαν στο 30ό λεπτό. Τότε ένα αυτογκόλ του Ντεντέ ύστερα από κόρνερ των Ουρουγουανών άνοιξε το σκορ για την Νασιονάλ.

Στην πρώτη φάση του δεύτερου μέρους, ο Βισέντε Σάντσεζ διαμόρφωσε το 2-0 με εντυπωσιακή κεφαλιά. Μόλις στο 73ο λεπτό μείωσε σε 2-1 ο Αλεσάντρο και προσέδωσε ενδιαφέρον στα τελευταία 15 λεπτά της αναμέτρησης, αλλά το σκορ δεν άλλαξε. Μάλιστα στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ρενάτο Σίλβα των γηπεδούχων αποβλήθηκε, αν και βρισκόταν στον πάγκο της ομάδας του.

Αύριο (09/02) η Λιμπερτάδ της Παραγουάης θα υποδεχτεί την Αλιάνζα Λίμα του Περού στο άλλο ματς της πρώτης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου. Πάντως η Νασιονάλ της Ουρουγουάη είναι ήδη η κερδισμένη του γκρουπ, αφού επικράτησε στην έδρα του φαβορί.

Βάσκο ντα Γκάμα: Φερνάντο, Τιάγκο Φέλτρι, Ντεντέ, Ροντόλφο, Μαξ (46' Μπάστος), Ζουνίνιο, Ντιέγκο Σόουζα, Νίλτον, Φελίπε (60' Τενόριο), Εντουάρδο Κόστα, Αλεσάντρο.
Νασιονάλ ντε Μοντεβιδέο: Μπουριάν, Πλασέντε, Σκότι (46' Βιέρα), Νούνιεζ, Ρολίν, Νταμόντε, Ρομέρο (66' Αμπέρο), Καλζάδα, Καμπρέρα, Σάντσεζ (69' Ρεκόμπα), Βιούντεζ.

Επεισόδια στα Άνω Λιόσια - Ήρθαν στα χέρια οπαδοί του Ηρακλή και του Πανιωνίου (vid)
Πόλο: Εύκολα στον τελικό ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Τίτλος αφιερωμένος στον Ιβάν Σαββίδη