Αστέρας Βάρης – ΑΠΕ Μικρασιατική 2-0

Δυσκολότερα από όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, ο Αστέρα έκαμψε την αντίσταση της Μικρασιατικής επικρατώντας στα τελευταία λεπτά με 2-0.

Ο Αστέρας Βάρης παρότι αγωνιζόταν με την τελευταία ομάδα του 9ου ομίλου για ογδόντα λεπτά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα και η έκπληξη ήταν προ των πυλών. Ωστόσο η λύτρωση ήρθε για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Αστέρα μπήκε δυνατά στο ματς αποφασισμένος να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στο 25΄κέρδισαν πέναλτι με τον Παπαδόπουλο να το εκτελεί και τον Χριστοφάρη να αποκρουέί κρατώντας το μηδέν στην εστία του. Η Μικρασιατική περιορίστηκε σε έναν αμυντικό ρόλο και δεν απείλησε ιδιαίτερα. Παρά την πίεση που ασκούσε η ομάδα από τη Βάρη η Μικρασιατική άντεξε μέχρι το ογδοηκοστό λεπτό του αγώνα. Στο σημείο αυτό ο Αστέρας κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή του Χριστοφάρη, ο Παπαδόπουλος με απευθείας εκτέλεση έκανε το 1-0 παίρνοντας έτσι εκδίκηση για το χαμένο πέναλτι. Στο 90’ ο Παπαϊωάννου διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, σφραγίζοντας έτσι την νίκη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΡΗΣ: Θανόπουλος, Σιδηρόπουλος, Καμπάσης, Κοζής, Λιόλιος, Μητροφάνης (83' Καρδαμίτσης), Ξηντάρας (59' Γκίκας), Παπαδημητρόπουλος, Παπαϊωάννου, Παπαδόπουλος, Πιτταράς (84' Ευαγγελόπουλος)

ΑΠΕ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ: Χριστοφάρης, Χατζηλάμπρου, Γιασεμής (83' Αφένδης), Σφήκας, Κουτελάκης, Φαφαλιός, Αναστασίου, Κεπούτα, Μοσχούρης, Χανδράς, Μιναδάκης

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!