Αχιλλέας Τριανδρίας-Δόξα Χέρσου 1-0

Ο Αχιλλέας Τριανδρίας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της καλής Δόξας Χέρσου, επικρατώντας με σκορ 1-0, πετυχαίνοντας την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη του.

Πολύ καλό ήταν το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να βγαίνουν αποφασισμένες να πάρουν τους τρεις βαθμούς, αλλά με την επανάληψη να είναι μέτρια και χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και με τους φιλοξενούμενους να αποφασίζουν να επιτεθούν όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Δυνατό ξεκίνημα από τον Αχιλλέα και μόλις στο 1’ από ωραία πάσα του Ξανθόπουλου ο Μακρής από πλεονεκτική θέση σούταρε η μπάλα αποκρούστηκε από το δεξί δοκάρι του Ζάϊκου, για να αποκρούσουν οι αμυντικοί του. Στο 11’ απάντησε στα δοκάρια η Δόξα, όταν μετά από ωραία ενέργεια του Ορφανίδη, σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, απευθείας σουτ του Παναγιωτίδη από το δύο μέτρα σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Μπογδάνου για να διώξουν οι αμυντικοί του πιο μακριά.

Στο 20’ σέντρα του Μακρή από το άουτ, το δυνατό απευθείας σουτ του Βακουφάρη απέκρουσε σωτήρια ο Ζάϊκο.. Στο 33’ μακρινό σουτ του Κουτσάγια αποκρούει ο Μποφδάνος στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ και στο 34΄νέα ενέργεια του Κεραμά το σουτ που κάνει αποκρούει σε κόρνερ ο Μπογδάνος.

Στο δεύτερο ημίχρομο ο ρυθμός έπεσε, οι δύο ομάδες καταναλώθηκαν σ’ ένα παιχνίδι κέντρου, αλλά στο 76’ από βολέ του Μπογδάνου, λάθος του Φερεσίδη, η μπάλα στον Ξανθόπουλο που μπήκε στην περιοχή με διαγώνιο σουτ πέτυχε το 1-0.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ: Μπογδάνος, Λιάρος, Χαρίσης, Πανίδης, Παπαδόπουλος, Τσαχαλίδης, μακρής (60’ Φιλιππόπουλος), Βολίκας, Παπαποστόλου (75’ Βογιατζής), Ξανθόπουλος, Βακουφάρης (38’ Τούσιας).

ΔΟΞΑ ΧΕΡΣΟΥ: Ζάϊκος, Καλόνικος (84’ Κεϊλκίδης), Λογγινίδης (72’ Κωνσταντινίδης), Παπάκης, Φερεσίδης, Βασιλειάδης, Κουτσάγιας, παναγιωτίδης, Παναγιωτόπουλος, Κεραμάς, Ορφανίδης (26’ Γεωργιάδης).

Πετρούνιας: «Με δανεικά στο Παγκόσμιο του 2014»
Παναθηναϊκός: Παρελθόν ο Τερίμ, αναλαμβάνει ο Κόντης
Champions League: Ο Λένι Κράβιτς στο σόου του τελικού
Τένις: Ήττα με ανατροπή για τον Τσιτσιπά στη Ρώμη