Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2018: Η FIFA «χρέωσε» το 2-1 της Γαλλίας στον Μπέχιτς

Αλλαγή στον πίνακα των σκόρερ του Μουντιάλ της Ρωσίας μετά από σχετική απόφαση της αρμόδιας επιτροπής της FIFA.

Ειδικότερα, μετά από ενδελεχή εξέταση του βίντεο της αναμέτρησης Γαλλία-Αυστραλία, το 2-1 των «πετεινών» που έγινε με «ψηλοκρεμαστό» σουτ του Πολ Πογκμπά, «χρεώθηκε» ως αυτογκόλ του Μπέχιτς.

Και για όσους δεν είδαν τον αγώνα θυμίζουμε απλά τα εξής: Στο 53’ έγινε η φάση του αγώνα, όταν οι «μπλε» ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα Ρίσντον στον Γκριεζμάν, ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς, αλλά δύο λεπτά αργότερα συμβουλεύτηκε το VAR. Εκεί είδε την παράβαση και υπέδειξε το σημείο του πέναλτι. Το… θύμα έγινε… θύτης, μια και ο άσος της Ατλέτικο Μαδρίτης δεν αστόχησε από τα 11… βήματα και έκανε το 1-0.

Όμως, η αντίδραση των «καγκουρό» ήταν άμεση και με τον ίδιο τρόπο. Στο 61’ έπειτα από σέντρα στην περιοχή της Γαλλίας, ο Ουμτιτί ήρθε σε επαφή με την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Γιέντινακ, ο οποίος απέναντι από τον Γιορίς σημάδεψε σωστά και έγραψε το 1-1.

Στα επόμενα λεπτά, οι Γάλλοι προσπάθησαν να ανεβάσουν την πίεσή τους στα καρέ του Ράιαν, αναζητώντας το δεύτερο τέρμα. Η υπεροχή τους καρποφόρησε στο 81ο λεπτό, όταν ο Πογκμπά έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, στην συνέχεια πέρασε την γραμμή και ο διαιτητής έδειξε σέντρα. Από την Κυριακή (17/6) όμως το γκολ «χρεώνεται» ως αυτογκόλ του Μπέχιτς.

Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία