Ονδούρα - Ελβετία 0-3: Πρόκριση με… σόου Σακίρι (photos)

Την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου 2014 πανηγύρισε τα ξημερώματα της Πέμπτης (26/6) η Ελβετία επικρατώντας 3-0 της Ονδούρας με απίστευτο σόου από τον Σερνάν Σακίρι.

Ο μέσος της Μπάγερν Μονάχου ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για το «συγκρότημα» του Ότμαρ Χίτσφελντ πετυχαίνοντας χατ-τρικ (6’, 31’, 71’) και παίρνοντας από το… χέρι τους Ευρωπαίους για τους «16» του Μουντιάλ, μια και στο άλλο ματς του ομίλου, το Εκουαδόρ έμεινε το «λευκό» 0-0 με την Γαλλία

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Ότμαρ Χίτσφελντ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να πετύχει γρήγορα γκολ, προκειμένου να διώξει από… πάνω της το άγχος για το «τρίποντο». Όμως, στο 3’ ο Σακίρι δεν κατάφερε να νικήσει τον Βαγιαράδες, ενώ το νέο σουτ του Ξιάκα δεν βρήκε στόχο με τους αμυντικούς της Ονδούρας να διώχνουν.

ElvetiaMesa2

Ωστόσο, η υπεροχή των Ευρωπαίων έφερε… καρπούς τρία λεπτά αργότερα, με τον Σακίρι να πετυχαίνει ένα εξαιρετικό τέρμα, εξαπολύοντας έναν… κεραυνό έξω από την περιοχή και στέλνοντας την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας των Αμερικάνων. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν… ψυχολογία και απείλησαν και πάλι με τον σκορερ στο 21’ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ στο σουτ που επιχείρησε, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μπερνάντεζ έχασε ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, μια και το σουτ που έκανε έφυγε άουτ.

ElvetiaMesa

Η Ελβετία απλοποίησε το… έργο της με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου του αγώνα, όταν ο Ντρμιτς έφυγε στην κόντρα, την κατάλληλη στιγμή βρήκε τον Σακίρι και αυτός, απέναντι στον Βαγιαδάρες διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και αυτά της ευρωπαϊκής ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ονδούρα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 53’ ο Ροντρίγκεζ με επέμβαση στην γραμμή δεν επέτρεψε στον Μπένκγτσον να μειώσει, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Σακίρι δεν κατάφερε να σημειώσει χατ-τρικ, καθώς ο Βαγιαδάρες ενήργησε σωστά και μπλόκαρε. Ότι δεν κατάφερε ο μέσος της Μπάγερν Μονάχου στην προηγούμενη φάση το έκανε στο 71’ εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική ενέργεια του Ντρμιτς από τα αριστερά και με πλασέ μέσα από την περιοχή, έγραψε… το 3-0.

ElvetiaMesa3

Η ομάδα από την αμερικάνικη ήπειρο δεν… παραδόθηκε και αναζήτησε το τέρμα της… τιμής, όμως στο 81’ και πάλι ο Μπενάλιο είπε… όχι στην κεφαλιά του Μπένγκτσον από την μικρή περιοχή.