Europa League: Με τριάρα στους ομίλους η ΑΕΚ Λάρνακας!
twitter / @AEKLARNACA

Europa League: Δεύτερη νίκη (3-0) για την ΑΕΚ Λάρνακας κόντρα στην Ντνίπρο και θριαμβευτική πρόκριση στους ομίλους – Πρόκριση για Ελσίνκι και Λουντογκόρετς.

Έχοντας επικρατήσει στο πρώτο ματς με 2-1, η ρεβάνς ήταν στα «χέρια» της ΑΕΚ Λάρνακας. Η Κυπριακή ομάδα δεν έχασε την ευκαιρία και πήρε με θριαμβευτικό τρόπο το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League. Επικρατώντας με 3-0.

Ο Γκιούρτσο στο 21’ έκανε το 1-0, για να «καθαρίσει» την πρόκριση ουσιαστικά ο Ράφαελ Λόπες στο 45’. Ο Εγγλέζου ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 3-0 στο 78’, με την ομάδα της Λάρνακας να βρίσκεται στο group stage.

Εκεί θα είναι και η Ελσίνκι. Η ομάδα της Φιλανδίας ήρθε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Σίλκεμποργκ, αλλά είχε επικρατήσει 1-0 στο πρώτο ματς κι έτσι είναι στους ομίλους. Ο Αμπουμπακάρι στο 40’ έκανε το 0-1, για να ισοφαρίσει ο Φέλιξ σε 1-1 στο 75’, με την Ελσίνκι να προκρίνεται.

Την παράταση χρειάστηκε η Λουντογκόρετς για να φύγει με την ισοπαλία απ’ την έδρα της Ζαλγκίρις Βίλνιους και μαζί με την πρόκριση. Οι Βούλγαροι είχαν νικήσει 1-0 στην έδρα τους, όπως τα βρήκαν σκούρα στη Λιθουανία.

Ο Ουρέγκα στο 1ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, για να ισοφαρίσει ο Τίσερα στο 8’. Στο 15’ ο Μπουφ έκανε το 2-1, με τον Τίσερα και πάλι να φέρνει το ματς στα ίσα στο 57’. Ο Ρέναν στο 63’ διαμόρφωσε το 3-2 που έστειλε το ζευγάρι στην παράταση. Εκεί, το πέναλτι του Βέρντον στο 120’ διαμόρφωσε το 3-3 και έδωσε το εισιτήριο στη Λουντογκόρετς.

Μπαρτσελόνα: Θέλει να μείνει και τη νέα σεζόν ο Λεβαντόφσκι
Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)