Europa League: Μοιρασιά για Άιντραχτ και Φενέρ, έχασε πέναλτι ο Πέλκας – Πήρε βαθμό η Νάπολι!

Europa League: Για τον όμιλο του Ολυμπιακού, Άιντραχτ και Φενερμπαχτσέ έμειναν στο 1-1, με τον Δημήτρη Πέλκα να χάνει πέναλτι στις καθυστερήσεις! Ισόπαλο το σπουδαίο ματς Λέστερ-Νάπολι – Όλα τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής!

Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League. Στο 4ο γκρουπ όπου βρίσκεται ο Ολυμπιακός, το ματς της Φρανκφούρτης δεν ανέδειξε νικητή οπότε αυτόματα η Άιντραχτ και η Φενερμπαχτσέ είναι πίσω απ’ τους «ερυθρόλευκους». Για αυτό συνέβαλε σημαντικά ο Δημήτρης Πέλκας, άθελά του βέβαια.

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν με τον Οζίλ στο 10ο λεπτό. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους (41’) οι Γερμανοί αντέδρασαν και με τον νεοφερμένο Λάμερς ισοφάρισαν σε 1-1. Το ματς όδευε προς την ολοκλήρωσή του, όταν στο 90’ η Φενέρ κέρδισε πέναλτι! Την εκτέλεση ανέλαβε ο Δημήτρης Πέλκας, Ο Έλληνας άσος στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων δεν κατάφερε να σκοράρει, χάνοντας την τεράστια ευκαιρία!

Απ’ τις υπόλοιπες αναμετρήσεις, ξεχώριζε σαφώς το παιχνίδι της Λέστερ με τη Νάπολι για το 3ο γκρουπ. Οι Άγγλοι προηγήθηκαν 2-0 (Πέρεθ, Μπαρνς), αλλά οι «παρτενοπέι» που είχαν τον Μανωλά στον πάγκο, επέστρεψαν με δύο γκολ του Οσιμιέν για το τελικό 2-2.

Η Λιόν με γκολ του Εκαμπί και αυτογκόλ του Ταβερνιέρ πέρασε απ’ την έδρα των Ρέιντζερς με 2-0. PSV και Σοσιεδάδ μοιράστηκαν βαθμούς με το τελικό 2-2, ενώ η Μονακό επικράτησε 1-0 της Στουρμ Γκρατς.

Στα απογευματινά ματς, ξεχώρισε η επικράτηση της Γαλατασαράι επί της Λάτσιο με απίστευτο αυτογκόλ του Θωμά Στρακόσια (1-0). Η Ρεάλ Μπέτις με εκπληκτική ανατροπή νίκησε 4-3 τη Σέλτικ, η Γουέστ Χαμ επικράτησε εύκολα στο Ζάγκρεμπ της Ντιναμό 2-0 και η Λεβερκούζεν 2-1 της Φερεντσβάρος.

Δείτε τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες των ομίλων του Europa League μετά την 1η αγωνιστική: