Τότεναμ-Ντινάμο Ζάγκρεμπ 2-0: Αν έχεις Κέιν διάβαινε! (Videos+Photos)

Τότεναμ-Ντινάμο Ζάγκρεμπ 2-0: Χωρίς να εντυπωσιάσουν οι Άγγλοι επικράτησαν 2-0 με γκολ του Χάρι Κέιν και πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης!

Μια… επαγγελματική νίκη, μια νίκη ποιότητας πήρε η Τότεναμ κόντρα στην εξαιρετική Ντινάμο Ζάγκρεμπ. Τα νιάτα του καλά δουλεμένου συνόλου των Κροατών, έβαλαν δύσκολα στους «πετεινούς». Όμως ο Χάρι Κέιν με δύο… χτυπήματά του, ένα σε κάθε ημίχρονο, μοιάζει να «καθαρίζει» την πρόκριση στους «8» του Europa League.

Οι Λονδρέζοι ήταν αυτή που είχαν την υπεροχή, που όμως έμοιαζε άκαρπη και ανούσια. Δεν μπορούσε η ομάδα του Μουρίνιο να δημιουργήσει ευκαιρίες και να απειλήσει σημαντικά την εξαιρετικά στημένη Ντινάμο.

Στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης, «έσπασε» η ισορροπία με μια προσωπική ενέργεια του Λαμέλα που σούταρε στο δοκάρι και στην επαναφορά της μπάλας ο Κέιν πήρε το… ριμπάουντ σε σημείο απ’ το οποίο δε γινόταν να αστοχήσει για το 1-0.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι. Χωρίς να εντυπωσιάσει η Τότεναμ είχε το προβάδισμα κόντρα σε μια τουλάχιστον αξιόμαχη Ντινάμο Ζάγκρεμπ, παρότι οι Κροάτες δεν απείλησαν σημαντικά επιθετικά.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε. Τακτικά υπήρξαν κάποιες διαφοροποιήσεις απ’ τον Μάμιτς, που όμως διατήρησαν την αγωνιστικότητα των ομάδων στα ίδια επίπεδα.

Οι Κροάτες είχαν 2-3 προσπάθειες εντός εστίας και έδειχναν πως… πατάνε καλά στο γήπεδο, παρότι ήταν πίσω στο σκορ. Στο 70ο λεπτό, όμως, ένα ακόμη λάθος ήταν αρκετά για να φέρει το 2-0.

Η μπάλα έφτασε στον Οριέ δεξιά, με αυτόν να γυρίζει αμέσως προς την περιοχή. Ο Τεοφίλ Κατρίν πήγε χωρίς ένταση πάνω στην μπάλα κι έτσι έδιωξε άτσαλα πάνω στον Χάρι Κέιν που ήταν σε πλεονεκτική θέση και δε γινόταν να αστοχήσει κάνοντας το 2-0!

Τελευταίο 20λεπτο συν τις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν λίγες ευκαιρίες. Το τελικό 2-0 οφείλεται στην ποιότητα του Κέιν που για ακόμη μια φορά ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά, απέναντι σε μια αξιόμαχη Ντινάμο Ζάγκρεμπ, που όμως είναι με το… 1,5 πόδι εκτός συνέχειας στη διοργάνωση, αναζητώντας μια τεράστια ανατροπή στη ρεβάνς.

Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία