Europa League – 10ος όμιλος: «Διπλό» πρόκρισης η Τότεναμ – Νίκη η Λίντσερ

Europa League: Βήμα πρόκρισης η Τότεναμ, σημαντική νίκη για Λίντσερ.

Νικηφόρα πέρασε από τη Βουλγαρία η Τότεναμ, καθώς επικράτησε 3-1 της Λουντογκόρετς. Η Λίντσερ πήρε σημαντικό «διπλό» με 1-0 επί της Αντβέρπ.

Ξύπνησε και πήρε μπρος η Τότεναμ

Τον καλό της εαυτό θυμήθηκε η Τότεναμ, μετά το κάζο στην έδρα της Αντβέρπ και νίκησε 3-1 στη Βουλγαρία τη Λουντογκόρετς. Στο 6’ ο Κέιν είχε δοκάρι, αλλά στο 13’ ο Άγγλος άσος πέτυχε με κεφαλιά το 0-1, γκολ που ήταν το νο 200 με τη φανέλα της Τότεναμ. Στο 33’ ο Κέιν έκανε το γύρισμα στον Λούκας, ο οποίος με πλασέ σε κενό τέρμα έγραψε το 0-2.

Στο 50ο λεπτό το σουτ του Τεκπετέι κόντραρε και στρώθηκε στον Κεσερού που έκανε το 1-2 από κοντά, μειώνοντας για τους γηπεοδύχπυς.. Στο 61’ ο Σον έβγαλε έτοιμο γκολ στο Λο Σέλσο , ο οποίος έγραψε εύκολα το 1-3.

Λουντογκόρετς: Ίλιεφ, Νεντιάλκοφ, Μανού (46’ Τεκπετέι), Τερζίεφ, Ικοκό, Αμπέλ (59’ Σαντάνα), Βερντόν, Μπαντζί (90+3’ Γιορντάνοφ), Κεσερού (59’ Μίτκοφ), Γιάνκοφ (75’ Τσιμπότα), Κάουλι

Τότεναμ: Χαρτ, Ντόχερτι, Αλντερβάιρελντ, Ντέιβις, Ντάιερ, Γουίνκς, Σισοκό (46’ Χόιμπιεργκ), Λο Σέλσο (73’ Εντομπελέ), Λούκας Μόουρα (60’ Σον), Κέιν (46’ Βινίσιους), Μπέιλ (64’ Μπερχβάιν)

Σπουδαία νίκη η Λίνστερ

Μεγάλο «διπλό» με 1-0 πέτυχε η Λίντσερ στην έδρα της Αντβέρπ και μπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης.

Η Λίντσερ πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55’ ο Γκρούμπερ έβγαλε όμορφη μπαλιά και ο Εγκεστάιν κατέβασε και με όμορφο σουτ έκανε το 0-1. Στο 68’ αποβλήθηκε ο Χόλαντ των φιλοξενούμενων με δεύτερη κίτρινη, αλλά άντεξαν και πήραν τη νίκη.

Αντβέρπ: Μπουτέζ, Ντε Λαέ, Σεκ, Χόνγκλα, Γιούκλερεντ (75’ Μπεναβέντ), Αρούν, Γκέρκενς, Φερστράτε (65’ Αμπομά), Μιγιόσι (63’ Μπούτα), Μποκανί, Ρεφαέλοβ.

Λίντσερ: Σλάγκερ, Φιλίποβιτς, Τράουνερ, Βίζινγκερ, Ρένερ, Μίχορλ, Χόλαντ, Ρανφτλ, Ραγκούτς (40’ Εγκεστάιν), Γκρούμπερ (66’ Γκόιγκινγκερ), Μπάλιτς.