Europa League: Νάπολι για... κούπα

Μία εντυπωσιακή Νάπολι διέλυσε εκτός έδρας την Βόλφσμπουργκ με 4-1 και βρίσκεται ήδη στα ημιτελικά - Ισοπαλία 1-1 στο Κίέβο και 0-0 στο Βέλγιο μεταξύ Μπριζ και Ντνίπρο, ισχνό προβάδισμα για την Σεβίλλη (2-1) κόντρα στη Ζενίτ

Οι «παρτενοπέι» επέβαλλαν από νωρίς τον ρυθμό τους μέσα στην Γερμανία και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γκονζάλο Ιγκουαΐν και Μάρεκ Χάμσικ πανηγύρισαν μία τεράστια νίκη με 4-1 που μετέτρεψε τον επαναληπτικό στο «Σαν Πάολο» σε τυπική διαδικασία.

Στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» η Σεβίλλη έμεινε πίσω στο σκορ από την Ζενίτ, αλλά με δύο γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο από τους Μπάκα και Σουάρεθ έφτασε στην σπουδαία ανατροπή (2-1) κι έχει ένα μικρό πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς στην Αγία Πετρούπολη. Οι Ανδαλουσιανοί θέλουν να διατηρήσουν τα σκήπτρα τους, καθώς είναι κάτοχοι του τροπαίου.

Συγκλονιστικός αγώνας και στο Κίεβο με την Ντίναμο να προηγείται χάρη σε τέρμα του Ολλανδού Ζέρεμεν Λενς, αλλά οι «βιόλα» ισοφάρισαν (1-1) στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπαμπακάρ.

Τέλος, στον μοναδικό προημιτελικό χωρίς γκολ, η Κλαμπ Μπριζ και η Ντνίπρο άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς (0-0) ενόψει της ρεβάνς στην Ουκρανία.

Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: Ο τελικός του Conference League δεν είναι… προτεραιότητα για τον Ιταλιάνο
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Χωρίς ΜακΚίσικ και Ουίλιαμς-Γκος οι Πειραιώτες