7ος Όμιλος: Στη Ντιναμό το... ντέρμπι!

Νικώντας 3-1 με ανατροπή τη Ραπίντ Βιέννης η Ντιναμό Κιέβου πανηγύρισε την πρόκρισή της στους «32» του Europa League

Μεγάλες στιγμές έζησαν στο Κίεβο οι φίλοι της Ντιναμό, αφού είδαν την ομάδα τους να παίρνει την πρόκριση στους «32» του Europa League, πετυχαίνοντας μια τρομερή ανατροπή. Η Ραπίντ Βιέννης «πάγωσε» την ουκρανική πρωτεύουσα στο έκτο λεπτό, με τον Μπόιντ να της δίνει προβάδισμα πρόκρισης.

Ωστόσο, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν γρήγορη και άκρως... καταιγιστική. Στο 22ο λεπτό ο Λενς ισοφάρισε και έξι λεπτά αργότερα ήρθε ο Γκούσεφ να ολοκληρώσει την ανατροπή της Ντιναμό. Την... ταφόπλακα στις ελπίδες της Ραπίντ έβαλε ο Μιγκέλ Βελόσο στο 70’, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Σοφκόφσκι, Γκούσεφ, Κατσέριντι, Ντράγκοβιτς, Μακαρένκο, Βουκόγεβιτς, Βελόσο, Γιαρμολένκο, Μπελαντά (83’ Μπεζούς), Λενς (71’ Ντουντού), Μπράουν

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ: Νόβοτα, Τρίμελ, Σονλάιτνερ, Ντιμπόν, Σχράμελ, Πέτσος, Μπόσκοβιτς (68’ Μπέχρεντ), Χόφμαν (69’ Σάουμπ), Μπουργκστάλερ, Σάμπιτσερ (46’ Σταρκλ), Μπόιντ.

Άνετα η πρώτη Γκενκ

Χωρίς να έχει άγχος, έχοντας εξασφαλίσει την πρωτιά του 7ου ομίλου από την προηγούμενη αγωνιστική, η Γκενκ νίκησε εύκολα 1-0 την Τουν εκτός έδρας. Το τέρμα του Βόσεν στο 31ο λεπτό ήταν το μοναδικό που σημειώθηκε σε ένα κατά τα άλλα... βαρετό ματς, επιτομή της τυπικής διαδικασίας.

ΤΟΥΝ: Μόσερ, Λούτι, Σένκελ, Σουλμόνι, Βίτβερ, Χέντιγκερ, Σίγκφριντ, Κ. Σνέουλι (59’ Μαρτίνες), Κρστιτς (59’ Σάντικ), Φερέιρα (72’ Κάσιο), Μ. Σνέουλι

ΓΚΕΝΚ: Φαν Χουτ, Βαλς, Σιμέις, Εμποντζί, Τσιμάνγκα, Μασίκα, Γκέρκενς, Κουμορτζί (85’ Ενγκτσονγκτσά), Λιμπομπέ, Σράιβερς (77’ Γκόριους), Βόσεν (63’ Μακράου).

Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό