Euro 2020 - Live Chat: Βέλγιο-Ιταλία 1-2 (Τελικό)

Euro 2020: Δείτε λεπτό προς λεπτό τον αγώνα για τα προημιτελικά της διοργάνωσης ανάμεσα στην Ιταλία και το Βέλγιο

Βέλγιο και Ιταλία συνθέτουν το σπουδαιότερο ζευγάρι των προημιτελικών του Euro, το οποίο θα μπορούσε να αποτελεί και τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Με φόρα από την σπουδαία πρόκριση επί της Πορτογαλίας έρχεται το Βέλγιο. Βγάζοντας για πρώτη φορά χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και μέταλλο νικητή, δεν μάσησε από το γεγονός πως έχασε νωρίς τον Κέβιν Ντε Μπρόινε και λίγο πριν το φινάλε τον Εντέν Αζάρ, ούτε και από το γεγονός πως έπαιξε για αρκετό διάστημα χωρίς την μπάλα και με το 1-0 πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα. Είχε προηγηθεί ένα «επαγγελματικό» 3/3 στον όμιλο, αν και στο ματς με την Δανία τα… χρειάστηκε για την ανατροπή και το τρίποντο.

Ασταμάτητη συνεχίζει η Ιταλία! Αήττητη εδώ και 31 παιχνίδια, δεν έχει δεχτεί γκολ στο 90λεπτο των τελευταίων δέκα αγώνων, με το μοναδικό που δέχτηκε στη διοργάνωση να είναι από την Αυστρία στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, το οποίο δεν της κόστισε αφού με τη νίκη της με 2-1 προκρίθηκε στην οκτάδα. Δείχνει εξαιρετική εικόνα, ίσως την καλύτερη από κάθε άλλη ομάδα στο Euro και έχει μπροστά της μια ευκαιρία να αποδείξει ότι είναι πιο έτοιμη από ποτέ να επιστρέψει στην κορυφή της Ευρώπης για πρώτη φορά μετά το 1968.

Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης και σχολιάστε στο LIVE CAHT του Onsports