Euro 2020: Η πρωτιά του Κιριτσένκο (video+photos)

Euro 2020: Η Εθνική ομάδα πλην την κατάκτησης του τροπαίου το 2004 κατέχει και ένα αρνητικό ρεκόρ

Εκτός από την ιστορική κατάκτηση του EURO 2004 στα γήπεδα της Πορτογαλίας, η εθνική Ελλάδας κατέχει κι ένα αρνητικό ρεκόρ στον θεσμό από εκείνη τη συμμετοχής .

Παρά το γεγονός ότι ο Οτο Ρεχάγκελ βασίσθηκε στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία και στην διαρκή πίεση στον αντίπαλο (το βίωσαν Γαλλία, Τσεχία και Πορτογαλία), οι πρωταθλητές Ευρώπης του 2004, δέχθηκαν το πιο γρήγορο γκολ σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

«Δράστης», ο Ρώσος, Ντιμίτρι Κιριτσένκο, ο οποίος σκόραρε μόλις ένα λεπτό και επτά δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα για την 3η αγωνιστική του ομίλου, στην μοναδική ήττα (2-1), που γνώρισε η «γαλανόλευκη» στην διοργάνωση της Πορτογαλίας αλλά δεν της στέρησε την παρουσία της στην επόμενη φάση.

Δεύτερο πιο γρήγορο γκολ ήταν αυτό του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι το 2016 όταν είχε σκοράρει στο 01:40 στο παιχνίδι της Πολωνίας με την Πορτογαλία (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση και η Πορτογαλία είχε πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά με 3-5 στα πέναλτι).

Την τριάδα κλείνει αυτό του Ρόμπι Μπράντι το 2016 στο ματς της Γαλλίας (είχε νικήσει με 2-1) με την Ιρλανδία στο 2ο λεπτό.