«Καθάρισε» (1-0) ο Ρονάλντο για την Πορτογαλία (video)

Με γκολ του  Κριστιάνο Ρονάλντο και ήρωα τον γκολκίπερ Ρουί  Πατρίσιο η Πορτογαλία λύγισε 1-0 την αντίσταση της Αρμενία για τον  10ο όμιλο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη και μάλιστα σημαντική ευκαιρία με τον Ρούι Πατρίσιο να λέι στο 15’ όχι στον Μκιταριάν ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος γκολκίπερ ήταν σε ετοιμότητα στην προσπάθεια του Βοσκανιάν.
Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος στη συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα και δημιούργησε δύσκολες καταστάσεις για την εστία των Αρμένιων με τον Μπερεζόφσκι να πραγματοποιεί έξοχη επέμβαση σε προσπάθεια του Ρονάλντο στο 24’.
Δύο λεπτά αργότερα ο Πατρίσιο υποχρεώθηκε σε σπουδαία επέμβαση για να εμποδίσει τον Χοφχανισιάν να ανοίξει το σκορ.
Στο β’ μέρος ο Ντάνι είχε δοκάρι με τον Ντάνι στο 59’ και  αφού απείλησαν στη συνέχεια με τους Ρονάλντο και Κουαρέσμα  κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 72’ με το κοντινό σουτ του σούπερ-σταρ της Μπαρτσελόνα έπειτα από προσπάθεια του  τελευταίου.
Στο 89’ οι Ίβηρες είχαν δοκάρι με τον Έντερ και στις καθυστερήσεις χρειάστηκε μία νέα καλή επέμβαση του Πατρίσιο  για να αποτρέψει το 1-1 για τους φιλοξενούμενους και να κρατήσει τη νίκη για την Πορτογαλία.
Πορτογαλία: Πατρίτσιο, Πέπε, Μποσίνγκουα, Ροκάρντο Καρβάλιο, Γκερέιρο, Μουτίνιο, Ντάνι (70’ Κουαρέσμα), Τιάγκο, Κριστιάνο Ρονάλντο, Νάνι (88’ Γουίλιαμ Καρβάλιο), Πόστιγκα (56’ Έντερ)
Αρμενία: Μπερεζόφσκι, Χαροϊάν, Βοσκανιάν, Αρζουμανιάν, Χοβνανισιάν, Χαϊραπετιάν, Μκρτσιάν (84’ Πιτσέλι), Εντιγκαριάν (77’ Σαρκίσοφ), Γκαζαριάν (62’ Μανουτσαριάν), Μοβσισιάν, Μκιταριάν

Βόλεϊ: Ανακοίνωσε Γκαρντίνι ο Ολυμπιακός