Champions League: Το μεγαλείο του ποδοσφαίρου - Ματσάρα με απίθανα γκολ στο Ρεάλ-Σίτι

Champions League: Μία από τις καλύτερες βραδιές στην ιστορία της διοργάνωσης πρόσφεραν Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι στο Μπερναμπέου, με τους Άγγλους να φεύγουν με το 3-3 - Ισοπαλία και στο Λονδίνο 2-2 ανάμεσα σε Άρσεναλ και Μπάγερν.

Σε μία απο τις πιο συναρπαστικές βραδιές στην ιστορία του Champions League εξελίχθηκε η αποψινή.

Δύο απίστευτοι προημιτελικοί, δύο ματς στα οποία εκατομμύρια φίλαθλοι παρακολούθησαν ποδοσφαιρική πανδαισία, με γκολάρες και συνεχείς ανατροπές.

Η κάτοχος του τροπαίου, Μάντσεστερ Σίτι και η Ρεάλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 με ανατροπή στην... ανατροπή στη Μαδρίτη.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου το σκορ ήταν 2-1 για τη «βασίλισσα» παρότι η Σίτι είχε προηγηθεί. Ήταν μόλις ο δεύτερος νοκ-άουτ αγώνας στα χρονικά του θεσμού με τρία γκολ στα πρώτα 15 λεπτά.

Στο β΄ ημίχρονο οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέκτησαν το προβάδισμα με δύο «απανωτά» καταπληκτικά γκολ των Φόντεν, Γκβάρντιολ, αλλά «απάντησε» στο 79΄ ο Βαλβέρδε για το τελικό 3-3.

Έτσι, η Ρεάλ απέφυγε την ήττα σε ματς με ιστορική σημασία για τον Κάρλο Αντσελότι, που έγινε ο πρώτος προπονητές με 200 αγώνες στη διοργάνωση. Η Σίτι παραμένει αήττητη εδώ και 14 μήνες στη διοργάνωση και έχει πλέον τον πρώτο λόγο ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης.

Δείτε τα γκολ:

Στο βόρειο Λονδίνο η εμπειρία της Μπάγερν μέτρησε περισσότερο από τον ενθουσιασμό και τη φόρμα της Άρσεναλ. Οι Βαυαροί απέσπασαν πολύτιμο 2-2 και ελπίζουν ότι στη ρεβάνς της 17ης Απριλίου θα προκριθούν, διασώζοντας μια χαμένη σεζον.

Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε με πέναλτι ο Χάρι Κέιν, ο οποίος συμπλήρωσε 15 γκολ εναντιον της Άρσεναλ, βρίσκοντας δίχτυα σε κάθε μία από τις τελευταίες δέκα σεζόν είτε ως παίκτης της Τότεναμ είτε -πλέον- της Μπάγερν!

Με το γκολ αυτό ο Άγγλος έφτασε τα 39 γκολ στα πρώτα του 38 ματς της καριέρας του στο Μόναχο. Ο Ζερζ Γκνάμπρι σημείωσε το πρώτο γκολ των πρωταθλητών Γερμανίας, κόντρα στην ομάδα στην οποία ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά.

Για τους «κανονιέρηδες» το σκορ είχε ανοίξει ο Σάκα, ενώ το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Τροσάρ μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια και ασίστ του Γκαμπριέλ Ζεσούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων προημιτελικών του Champions League:

Άρσεναλ-Μπάγερν Μονάχου 2-2 (12΄ Σάκα, 76΄ Τροσάρ - 18΄ Γκνάμπρι, 32΄ πέν. Κέιν)

Ρεάλ Μαδρίτης-Μάντσεστερ Σίτι 3-3 (12΄αυτ. Ρούμπεν Ντίας, 14΄ Ροντρίγο, 79΄ Βαλβέρδε - 2΄ Μπερνάρντο Σίλβα, 66΄ Φόντεν, 71΄ Γκβάρντιολ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Ντόρτμουντ 10/04

Παρί Σεν Ζερμέν-Μπαρτσελόνα 10/04

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Επίσημο! Στις 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό το Παναθηναϊκός – Άρης
Μαγνητική και αγωνία για Μπάλντγουιν
Elite Neon Cup 2024: Τα ταλέντα του… αύριο παίζουν μπάλα στα Σπάτα! – Πού θα δείτε το τουρνουά
Σπανάκη: Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η σοβαρότητα και η σταθερότητα