Champions League: Βραδιά… θρίλερ, η Τότεναμ κράτησε ζωντανό τον Ολυμπιακό (videos+photos)

Champions League: «Έσπασαν»… καρδιές σε όλα τα γήπεδα το βράδυ της Τετάρτης – Τεράστια νίκη της Τότεναμ που κρατάει… ζωντανό τον Ολυμπιακό για την 3η θέση στον όμιλο.

Πέρα από την ήττα του Ολυμπιακού στο Μόναχο, όπου η Μπάγερν επιβλήθηκε 2-0, για τον όμιλο των «ερυθρόλευκων» έγινε το σημαντικό ματς του Ερυθρού Αστέρα με την Τότεναμ. Οι Λονδρέζοι ήταν εντυπωσιακοί και νίκησαν 4-0 με τον Σον να είναι κορυφαίος αλλά και… συγκινητικός. Ο Λο Σέλσο άνοιξε το σκορ με τον Σον να πετυχαίνει στη συνέχεια δυο γκολ και να μην τα πανηγυρίζει αλλά να προσεύχεται για τον Γκόμεζ που τραυματίστηκε σε μια φάση με πρωταγωνιστές τους δυο τους την τελευταία αγωνιστική της Premier League. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Έρικσεν στο φινάλε.

Νωρίτερα, η Γιουβέντους… απέδρασε 2-1 από τη Μόσχα και την έδρα της Λοκομοτίβ, με εντυπωσιακό τρόπο. Ο Ράμσεϊ μόλις στο 4’ άνοιξε το σκορ, με τον Μίραντσουκ στο 12’ να ισοφαρίζει για να έρθει ο Ντάγκλας Κόστα στις καθυστερήσεις και να δώσει τη νίκη στους «μπιανκονέρι» που έφτασαν στους 10 βαθμούς και είναι μια ανάσα από την πρόκριση.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ατλέτικο Μαδρίτης έχασε έδαφος αφού ηττήθηκε 2-1 από τη Λεβερκούζεν. Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ με αυτογκόλ του Τόμας στο 12’ ενώ βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Φόλαντ στο 55’. Στο 85’ έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Αμίρι με τον Μοράτα να μειώνει στις καθυστερήσεις.

Από εκεί και πέρα, η Παρί Σεν Ζερμέν έστω και δύσκολα νίκησε 1-0 την Μπριζ και εξασφάλισε την παρουσία της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Το γκολ των Παριζιάνων πέτυχε στο 22’ ο Ικάρντι, ενώ οι Βέλγοι που στάθηκαν πολύ καλά έχασαν και πέναλτι με τον Ντιάν στο 76’ για να βάλουν δύσκολα στους Γάλλους.

Για τον ίδιο όμιλο, η Ρεάλ Μαδρίτης… ξέσπασε και διέλυσε 6-0 τη Γαλατάσαραϊ, έχοντας τον πρώτο λόγο για να περάσει κι αυτή στους «16» του Champions League. Ο Ροντρίγκο έκανε χατ-τρικ ενώ δίχτυα βρήκε και ο Σέρχιο Ράμος με τον Καρίμ Μπενζεμά να βάζει δυο γκολ και να ξεπερνάει τον Αλφρέντο Ντι Στέφανο στη λίστα με τους σκόρερ των Μαδριλένων στη διοργάνωση.

Τέλος, συγκλονιστικά ματς έγιναν για τον τρίτο όμιλο. Στο «Σαν Σίρο» η Αταλάντα και η Μάντσεστερ Σίτι έμειναν στο 1-1 σε μια επεισοδιακή αναμέτρηση. Οι Άγγλοι προηγήθηκαν στο 7’ με τον Στέρλινγκ ενώ στο 43’ ο Γκάμπριελ Ζέσους έχασε πέναλτι. Στο 49’ ο Ίλισιτς κατάφερε να σκοράρει για τους Ιταλούς, ενώ στο 81’ αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας των Άγγλων, Κλαούντιο Μπράβο με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά να εξελιχθούν σε… θρίλερ.

Ακόμα πιο δραματικό ήταν το ματς στο Ζάγκρεμπ, εκεί όπου η Ντινάμο αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τη Σαχτάρ Ντόνετσκ. Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν στο 13’ με τον Πάτρικ με τον Πέτκοβιτς να ισοφαρίζει στο 25’ της αναμέτρησης. Στο 74’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Μόρο, όμως, στο 79’ αποβλήθηκε κι ο Μάρλος και επήλθε ξανά ισορροπία. Η Ντινάμο με γκολ του Ιβάνουσετς στο 83’ και του Αντέμι στο 89’ έκανε το 3-1 και πίστεψε πως… καθάρισε το ματς, όμως, στο 90’ μείωσε ο Μοράες σε 3-2 και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε η… τρελή φάση που έφερε την ισοφάριση. Η Σαχτάρ κέρδισε κόρνερ, ανέβηκε και ο τερματοφύλακας ο οποίος κέρδισε πέναλτι μετά από χρήση του VAR. Ο Τέτε το εκτέλεσε εύστοχα για να διαμορφώσει το 3-3 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στη μάχη για την πρόκριση.