Κύπελλο Μακεδονίας: Στα πέναλτι ο ΓΣ Ηλιούπολης

Σε έναν τελικό διαφήμιση του ποδοσφαίρου, ο ΓΣ Ηλιούπολης επικράτησε 5-3 στα πέναλτι της Νίκη Μεσημερίου και κατέκτησε το 44ο Κύπελλο Μακεδονίας.

Το παιχνίδι, που έγινε στο γήπεδο της Τούμπας, ήταν πολύ καλό. Στο πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, με εκατέρωθεν ευκαιρίες. Ωστόσο στο 37’ η Νίκη Μεσημερίου έκανε το 0-1 με κεφαλιά του Τσορακλίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός βελτιώθηκε, όπως και το θέαμα. Στο 49’ ο ΓΣ Ηλιούπολης ισοφάρισε με τον Λιόντα, ενώ στο 53’ ο Μπακαρόπουλος του έδωσε προβάδισμα για το 2-1.

Η απάντηση της ομάδας του Μπαρκαουάν ήρθε στο 64’, όταν ο Τσορακλίδης ισοφάρισε σε 2-2. Ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση και στο 120’ ο επιθετικός του ΓΣ, Παναγιώτης Μωϋσίδης, με ωραίο πλασέ έκανε το 3-2. Όμως στην επόμενη φάση ο τερματοφύλακας του Μεσημερίου, Θέμελης ισοφάρισε σε 3-3 και το ματς πήγε στα πέναλτι. Εκεί οι Ηλιουπολίτες ήταν πιο ψύχραιμοι κερδίζοντας με 5-3.

ΝΒΑ: Οι Λέικερς απέλυσαν τον προπονητή Ντάρβιν Χαμ
Προπονητής κατηγορείται για σεξουλική κακοποίηση έξι ανηλίκων – Σοκάρουν οι ενέργειές του