ΕΠΣ Πειραιά: Σαρωτικός στο Κύπελλο ο Ιωνικός

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Ιωνικός απέναντι στους Σαλαμινομάχους, καθώς επιβλήθηκε 6-0 και προχώρησε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε τον αγώνα πιέζοντας τον αντίπαλό του, για να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι. Στο 5’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μωυσιάδης έπιασε κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 22’ ο Σκαφτούρος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Αχλαδιώτης ήταν αυτός που έλυσε τελικά τον "γόρδιο δεσμό" της άμυνας των Σαλαμινομάχων με πλασέ στο 28’, κάνοντας το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Ανδρεαδάκη άλλαξε ριζικά την εικόνα του Ιωνικού. Η ομάδα του Νίκου Φρούσου έγινε πιο απλή στο παιχνίδι της και κυριάρχησε πλήρως στο χώρο του κέντρου.

Ο Κωνσταντόπουλος στο 59’ επιχείρησε σέντρα - σουτ πολλά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Μπούτση, κάνοντας το 0-2. Ο Ιούλιος Λαμπρινάτος στο 74’ λεπτό με κεφαλιά και στο 76’ με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4, ενώ στο 87’ λεπτό ο Τσακίρης έκανε το 0-5 μετά από εκπληκτικό συνδυασμό των παικτών του Ιωνικού. Το τελικό 0-6 διαμορφώθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα μετά από σουτ του Αχλαδιώτη.

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΙ: Μπούτσης, Παπαδημητρίου, Πομόνης, Ψαρράς, Παπαθανασίου, Μηλιορέλλης, Παπαγεωργίου, Τσουβαράς, Ψωινός, Λαμπρινός, Φασουλής.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Αδαμόπουλος, Τζιώτης, Κουμουλίδης (55’ Ανδρεαδάκης), Χιώτογλου, Μωυσιάδης, Κωνσταντόπουλος, Αχλαδιώτης, Τσακίρης, Σκαφτούρος (65’ Λαμπρινάτος), Κατσαβριάς, Παπαδάκος (75’ Διάκος).

Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»