Παναθηναϊκός-Πολκοβίτσε, 64-67: Έχασαν στις λεπτομέρειες οι «πράσινες»

Παναθηναϊκός: Παρολίγο επική ανατροπή στο ΟΑΚΑ στην ευρωπαϊκή πρεμιέρα της ομάδας της Ελένης Καπογιάννη

Μέσα σε μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ από περίπου 1.000 «πράσινους» φίλους ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ξεκινήσει νικηφόρα τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις απέναντι στην πολύ έμπειρη Πολκοβίτσε, δίνοντας όμως το 100% μέχρι το τέλος με μαχητική ψυχή.

Χωρίς την Όλγα Χατζηνικολάου στη διάθεση της Ελληνίδας τεχνικού, το δεύτερο πολύ κακό δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ με ένα σερί 18-0 για τις φιλοξενούμενες εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Μετά το ημίχρονο ακολούθησε ακόμη ένα «μπλάκαουτ» από πλευράς «πράσινων» με το παιχνιδι να δείχνει πως έχει ήδη κριθεί.

Ωστόσο, το ματς κρίθηκε στο σουτ (64-67), με την Χολμς να μην στέλνει το ματς στην παράταση με τρίποντο από τα 8 μέτρα, έχοντας επιστρέψει από την κόλαση με την απόλυτη ανατροπή.

Σπουδαία εμφάνιση από την Βιντσηλαίου που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, στους 17 πόντους με 8 ριμπάουντ η Ριντ. Καλή εμφάνιση στο τέλος από την Χολμς με 12 πόντους, στους 3 πόντους με 7 ασίστ η Λύμουρα. Κορυφαία για την Πολκοβίτσε η Μαβούνγκα με 15 πόντους, η Σπανού είχε 10 με 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-36, 39-48, 64-67

Βόλεϊ: Ανακοίνωσε Γκαρντίνι ο Ολυμπιακός