Μπασκόνια: Μετά τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ νίκησε και τον εξαιρετικό Βασιλειάδη!

Με την ψυχολογία που πήρε από τη μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού, η Μπασκόνια νίκησε και την Ομπραντόιρο του εξαιρετικού Κώστα Βασιλειάδη.

Οι Βάσκοι έκαναν το... ξέσπασμα τους στην τέταρτη περίοδο (επιμέρους 25-14) κι επικράτησαν με 81-74 στην έδρα της αντιπάλου τους. Οι Μαρσελίνιο Χουέρτας (24π. με 11/14 σουτ) και Τόρνικε Σενγκέλια (19π. με 7/10διπ., 4ρ.) ήταν οι κορυφαίοι της Μπασκόνια, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κώστας Βασιλειάδης. Ο Έλληνας φοργουοντ μέτρησε 15 πόντους (3/10τρ., 6/6βολ.), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 29'28''.

Από εκεί και πέρα, ξεχώρισε η νίκη της Μπούργος, η οποία έκαμψε την αντίσταση της Τενερίφης με 79-68, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι ως το τελευταίο του λεπτό. Ο Γκόραν Χούσκιτς ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, μετρώντας 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Πιτίνο: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό, πάμε για το 7ο»
Παναθηναϊκός Aktor: 13 χρόνια από την κατάκτηση του 6ου Ευρωπαϊκού
Ο Γιαννακόπουλος σας τα είχε πει ΟΛΑ! Δε θέλατε να τον πιστέψετε!