Μαϊάμι Χιτ: Κυριαρχία στο ντέρμπι (video)

Παρά δεύτερο συνεχόμενο αποκλεισμό του Ντουέιν Ουέιντ, οι Μαϊάμι Χιτ πέρασαν… περπατώντας με 120-92 από το «Amway Center» των Ορλάντο Μάτζικ.

Ο «Φλας» επρόκειτο να επιστρέψει έπειτα από ρεπό στο χθεσινό ματς των πρωταθλητών NBA, αλλά κρίθηκε απαραίτητος δεύτερος διαδοχικός παραγκωνισμός του. Ωστόσο, οι Χιτ ξεκίνησαν το ντέρμπι της Φλόριντα με… 16-0, απώλεσαν προσωρινά το προβάδισμα στο δεύτερο 12λεπτο και ξέφυγαν στο τρίτο, στο οποίο ο Τζέιμς Τζόουνς σημείωσε 14 από τους 17 πόντους του! Εν τέλει, δηλαδή, η ομάδα του Έρικ Σποέλστρα ανέβηκε στο 9-3 και εκείνη του Ζακ Βον υποχώρησε στο 4-7.

Από την πλευρά του, ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε 21 πόντους (5/11 σουτ) και μοίρασε 7 ασίστ, ενώ ο Κρις Μπος είχε 18 πόντους και ο Μάικλ Μπίσλι 14 στο πλαίσιο της 5ης συνεχόμενης νίκης των Χιτ, οι οποίοι ξεκούρασαν τους βασικούς σε ολόκληρο το τέταρτο 12λεπτο. Για τους Μάτζικ, ο Άαρον Αφλάλο έφτασε στους 30 πόντους με… 7/9 τρίποντα ως βασικός σμολ φόργουορντ και ο Βίκτορ Ολαντίπο στους 20 (5/12 σουτ) όντας στην αρχική πεντάδα για πρώτη φορά στην επαγγελματική καριέρα του. Τέλος, ο Τζαμίρ Νέλσον πέτυχε 17 πόντους (5/13 σουτ), ενώ ο Κάιλ Ο’ Κιν (αστράγαλος) έχασε δεύτερο συνεχόμενο ματς μένοντας στο περιθώριο μαζί με τους Τόμπιας Χάρις και Γκλεν Ντέιβις.

Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25
Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video