Σικάγο Μπουλς: Ασυγκράτητος ο Νοά (videos)

Πήρε «ζεστά» το ματς με τους Φιλαδέλφεια 76ερς και ο Γιοακίμ Νοά οδήγησε τους Σικάγο Μπουλς στη νίκη με 93-88, με την οποία ο σύλλογος του Σικάγο προωθήθηκε στο 8-7.

Ο Γάλλος σέντερ πέτυχε 12 πόντους, μάζεψε 13 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ. Επίσης πήρε κρίσιμο ριμπάουντ στο τελευταίο λεπτό, το οποίο ακολουθήθηκε από τις δύο καταλυτικές βολές του Ριπ Χάμιλτον. Είναι χαρακτηριστικό πως από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Νοά ήταν παθιασμένος. Μάλιστα πρωταγωνίστησε και σε διένεξη με τον Έβαν Τέρνερ.

Πάντως οι «σίξερς» πήραν προβάδισμα με 13-6 στο πρώτο 12λεπτο, αλλά με τη λήξη του ματς υποχωρήσαν στο 10-7. Οι «ταύροι» ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα με επιμέρους 23-8 στο δεύτερο 12λεπτο, αλλά το ημίχρονο έληξε 41-41. Στην τέταρτη περίοδο, οι Μπουλς βρέθηκαν στο 76-68, 7:40 πριν από το τέλος, αλλά δεν μπόρεσαν να «σκοτώσουν» τόσο νωρίς την ομάδα, η οποία τους απέκλεισε από τα περσινά playoffs.

Εντυπωσιακός ήταν ο Λουόλ Ντενγκ με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Στους 15 έφτασε ο Χάμιλτον, που αποχώρησε προσωρινά από το παρκέ λόγω τραυματισμού. Ακόμα, ο Κάρλος Μπούζερ είχε 12 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Στους 11 σταμάτησε ο Ταζ Γκίμπσον, στους 7 ο Νέιτ Ρόμπινσον, στους 6 ο Κερκ Χάινριχ, στους 3 ο Τζίμι Μπάτλερ και στους 2 ο Μάρκο Μπελινέλι.

Από την άλλη, ο Τζρου Χολιντέι σημείωσε 23 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Θάντεους Γιανγκ είχε 22 πόντους με 10/16 σουτ. Ακολούθησαν οι Τέρνερ με 12, Λαβόι Άλεν με 10, Τζέισον Ρίτσαρντσον με 8, Σπένσερ Χάους με 6, Ντορέλ Ράιτ με 5 και Μαλίκ Ουέινς με 2. Δεν χρησιμοποιήθηκε ο Κουάμε Μπράουν, ενώ ο Νικ Γιανγκ αποκλείστηκε την ύστατη ώρα εξαιτίας τραυματισμού στο αριστερό πόδι.

Super League, Παναιτωλικός - Ατρόμητος 1-0: Προβάδισμα με Ταμπίτζε, τον «κράτησε» ο Τσάβες
Super League, Κηφισιά - ΠΑΣ Γιάννινα 2-3: Την «τράβηξε» μαζί του
Super League: Καταδικαστική ήττα και υποβιβασμός για Κηφισιά - Σώθηκαν Βόλος και Παναιτωλικός