Μπαρτσελόνα-Μπάγερν 81-72: Άγιος... Νίκολας και Clasico στο Final Four του Βελιγραδίου (video)

Η Μπάγερν έβαλε δύσκολα για ένα ημιχρόνο στην Μπαρτσελόνα, αλλά ένα ξέσπασμα του Νίκολας Λαπροβίτολα από τα 6,75μ. στην τρίτη περίοδο έδωσε στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους το εισιτήριο για το Final Four της Euroleague.

Η Μπαρτσελόνα έκανε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 81-72, το 3-2 επί της Μπάγερν Μονάχου στα play offs της Euroleague και πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για το Final Four του Βελιγραδίου.

Με τους Νίκολας Λαπροβίτολα (26 πόντοι με 5 τρίποντα) και Νίκολα Μίροτιτς (20 πόντοι) να κάνουν σπουδαίο ματς (κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο) και τον Νικ Καλάθη να πετυχαίνει και τους 10 πόντους του στην επανάληψη, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 31-37 στην ανάπαυλα.

Πλέον, οι Καταλανοί θα κληθούν να αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό του Βελιγραδίου τη Ρεάλ Μαδρίτης (3-0 τη Μακάμπι), σε ένα... clasico ντέρμπι! Στον άλλο ημιτελικό, η Εφές περιμένει τον αυριανό νικητή της «μάχης» ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Μονακό στο ΣΕΦ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Δύσκολα έβαλε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης στο "Παλάου Μπλαουγράνα" η Μπάγερν στην Μπαρτσελόνα. Το 9-4 μετά από 4 λεπτά παιχνιδιού έγινε 9-15 με ένα εντυπωσιακό σερί 0-11, το οποίο ολοκληρώθηκε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Οθέλο Χάντερ σε alley oop του Λούτσιτς. Οι Καταλανοί ωστόσο μείωσαν στον πόντο με το τέλος της περιόδου (18-19).

Ένα τρίποντο του Λαπροβίτολα έβαλε μπροστά μετά από ώρα την ομάδα του εκνευρισμένου Σαρούνας Γιασικεβίτσιους (24-23 στο 12'). Ωστόσο, η Μπάγερν συνέχισε να είναι συγκεντρωμένη αμυντικά και να βρίσκει λύσεις επιθετικά, με δύο σερί τρίποντα των Μπαμπ και Γιάραμαζ να της δίνει προβάδισμα (31-37) στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Αντρέα Τρινκιέρι σταμάτησε τη δημιουργία του Καλάθη (1 ασίστ στο πρώτο μέρος), αναγκάζοντας τον να πάρει σουτ από μακριά (0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα) και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους.

Ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε το πρώτο του τρίποντο (και καλάθι γενικότερα) με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, δίνοντας το έναυσμα για την αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα, η οποία πήρε προβάδισμα με σερί 7-0 μετά από 2 λεπτά αγώνα στην επανάληψη (38-37). Ο Γιάραμαζ με απίθανα καλάθια προσπαθούσε να κρατήσει κοντά την ομάδα του, αλλά ένα τρίποντο ξέσπασμα του Λαπροβίτολα έφερε τη διαφορά στο +18 (58-48), για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο 60-52.

Μετά από δύο άγονα λεπτά για τις δύο ομάδες στην τέταρτη περίοδο, ένα τρίποντο του Μίροτιτς από την γωνία έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 για την Μπαρτσελόνα (63-52), στην οποία ξαναπήγε με νέο τρίποντο του Καλάθη λίγο αργότερα (66-55).

Οι Καταλανοί ήλεγχαν πλέον το ματς και με τους Λαπροβίτολα και Μίροτιτς να την οδηγούν επιθετικά, έφτασαν στην τελική νίκη και την πρόκριση στο Final Four του Βελιγραδίου, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Ρεάλ Μαδρίτης στον ημιτελικό.

Δεκάλεπτα: 18-19, 31-37, 60-52, 81-72