Μονακό-Ούνικς Καζάν 79-76: Τους ξέρανε με τρίποντη «βόμβα» ο Μάικ Τζέιμς (photos+video)

Euroleague: Η Ούνικς βρέθηκε πολύ κοντά στην ολική ανατροπή αλλά η τρίποντη «βόμβα» του πάντα επικίνδυνου Μάικ Τζέιμς στην εκπνοή του χρόνου έδωσε τη νίκη στη Μονακό

Αφηνιασμένος ήταν ο Αμερικανός γκαρντ(25 πόντους) της Μονακό στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 20ης αγωνιστικής της Euroleague κόντρα στην Ούνικς Καζάν αποτελώντας τον απόλυτο πρωταγωνιστή της βραδιάς.

Η νίκη για την «Σταχτοπούτα της Ευρώπης» δεν είναι μόνο ότι την έφερε πιο κοντά από την πρώτη οκτάδα, αλλά έτσι κατάφερε να κάνει και το 2/2 απέναντι στην ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, έχοντας το πάνω χέρι σε οποιαδήποτε ισοβαθμία εμπλακεί στο φινάλε της regular season.

Η Ούνικς έβαλε τα δυνατά της με τον Μάριο Χεζόνια να κάνει μεγάλο παιχνίδι(20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ) και τους Μπράουν και Μέιο να ακολουθούν με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Μάλιστα ο Μέιο πέτυχε το κομβικό καλάθι που έφερε το ματς στο 76-76 με μόλις 24" να απομένουν στο ρολόι.

Ο αγώνας

Οι Μονεγάσκοι ξεκίνησαν δυναμικότερα (13-8 στο 5'), χάρη στον Μάικ Τζέιμς (6π.) και τον Ντονάτας Μοτεγιούνας (5π., 5ρ.). Ωστόσο, ο Μάριο Χεζόνια έγινε διψήφιος από νωρίς (10π. με 4/5 σουτ, 1ρ., 1ασ.) κι έφερε το ματς στον πόντο στο 10ο λεπτό με τον πίνακα του σκορ να γράφει 22-19.

Οι Ρώσοι δεν μπορούσαν με τίποτα να περιορίσουν τον Τζέιμς, ο οποίος με buzzer beater και 15π. στο ημίχρονο έφερε την ομάδα του στο +8 (44-36) με τον πρώην «πράσινο», Χεζόνια να είναι ο μοναδικός που τραβούσε κουπί (13π., 4ρ., 2ασ.).

Η Μονακό κράτησε την Ούνικς Καζάν για σχεδόν τέσσερα λεπτά στην επανάληψη με τη διαφορά να εκτοξεύευται στο +15 (70-55 στο 36'). Το σύνολο του Περάσοβιτς, παρά το γεγονός πως το παιχνίδι έμοιαζε να έχει χαθεί αντέδρασε και με το δίδυμο Μάριο Χεζόνια - Ο Τζέι Μέιγιο έφεραν την αναμέτρηση σε απόλυτη ισορροπία (76-76) με 24.1'' για το τέλος, χάρη σε τρίποντο του δεύτερου στο transition.

Η τελευταία κουβέντα ανήκε όμως στην πλευρά των γηπεδούχων, όταν ο Μάικ Τζέιμς έβαλε το τρίποντο της νίκης στα 6.9'' για το τέλος, διατηρώντας τη Μονακό ζωντανή στη μάχη της οκτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 44-36, 61-55, 79-76

Θρήνος στο NBA: Πέθανε στα 33 του ο Ντάριους Μόρις
LaLiga: Η Τζιρόνα έστεψε Πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης – Έφτασε τα 36 τρόπαια η «βασίλισσα»
Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι